Hrvatski narodno vijeće u Bosni i Hercegovini osudilo je posljednje istupe predsjednika entiteta RS Milorada Dodika i zatražilo hitnu reakciju OHR-a. Oštro su reagovali.
Iz Hrvatskog narodnog vijeća su od međunarodne zajednice tražili da se Dodiku zabrani političko djelovanJe.
“Upravni odbor Hrvatskog narodnog vijeća u Bosni i Hercegovini izražava najdublju osudu društvenog i političkog djelovanja Milorada Dodika, predsjednika SNSD-a i bh. entiteta Republika Srpska.
Pozivamo OHR da žurno reagira te u skladu sa praksama prethodnika iz Ureda visokog predstavnika, izrekne zabranu trajnog političkog djelovanja Miloradu Dodiku.
Nakon svih istupa kojima smo imali priliku svjedočiti, vrijeme je da se Dodika pospremi u političku prošlost”, poručili su iz HNV.
Pozvali su državno tužilaštvo da istraži današnji incident u kojem je Dodik psovao genocid u Srebrenici.
“Osim toga, upućujemo izravan zahtjev Tužiteljstvu BiH da temeljito ispita navode onih koji su nazočili na sastanku u Konjicu, a koji svjedoče kako je Dodik besramno posegnuo za uvredljivim i uznemirujućim riječima negatorski se referirajući na genocid počinjen u srpnju 1995. godine u Srebrenici.
Mi, članovi Upravnog odbora Hrvatskog narodnog vijeća u BiH, osuđujemo antiustavno djelovanje političkih dužnosnika iz Republike Srpske, posebice posljednje aktivnosti NSRS-a u vezi s proglašavanjem ništavnim odluka Ustavnog suda Bosne i Hercegovine”, stoji u saopćenju HNV.
Na kraju su poručili da ostaju čvrsto opredijeljeni za razvoj Bosne i Hercegovine i služenje njenom unutarnjem multikulturnom karakteru.
Osude međunarodnih organizacija
Da se spornim odlukama Skupštine RS-a „krši Dejtonski mirovni sporazum” i „podriva ustavni poredak BiH” potvrdila je i Organizacija za evropsku sigurnost i saradnju (OESS) u BiH.
Iz sarajevskog ureda OESS-a je saopšteno da svi zvaničnici „moraju poštovati“ Dejtonski mirovni sporazum i Ustav BiH „podržavajući vladavinu prava i ustavni poredak umjesto podjele države”.
Inicijativa sa sjedištem u Berlinu Democratization Policy Council (Vijeće za demokratizaciju) DPC smatra da do ove krize ne bi došlo da je međunarodna zajednica održala „kredibilan faktor odvraćanja“.
VEZANI TEKST: Deutsche Welle: Očekuje se Schmidtova odluka
„Nijedna od dosadašnjih izjava, SAD-a, Evropske unije, Velike Britanije, OHR-a, čak ne implicira akciju kao odgovor“, navodi DPC, komentirajući usvajanje Zakona o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH na teritoriji RS-a.
Iz njemačke organizacije ističu da „upravo zbog ovakvih situacija postoji visoki predstavnik u BiH“.