Nakon poteza Milorada Dodika oglasio se i Igor Crnadak.
Igor Crnadak, generalni sekretar PDP-a prokomentarisao je odluku Valentina Inzka da zabrani negiranje genocida kao i potez Milorada Dodika, predsjednika SNSD-a i Älana PredsjedniĆĄtva BiH koji je uslijedio, a to je potpisivanje peticije. Smatra da “RS mora utvrditi odgovor hladne glave” i da je Dodikova peticija laĆŸ”.
Crnadak je prvo Inzkovu odluku nazvao besmislenom i nepotrebnom te kazao da âpogoduje samo onim strankama kojima odgovaraju konflikti, poput SNSD-a i SDAâ.
Kao dokaz za njegove tvrdnje navodi to ĆĄto su nakon te odluke glavne teme ponovo genocid, razdruĆŸivanje, ugroĆŸenost i sliÄno.
âLikovanje iz Sarajeva je potpuno promaĆĄeno, jer Inzkova odluka ne moĆŸe ugroziti srpski narod i Republiku Srpsku, zato ĆĄto to njen narod neÄe dozvoliti i zato ĆĄto su RS meÄunarodno priznali svjetski centri moÄi. Zbog toga se odgovor RS treba utvrditi âhladne glaveâ i on ne smije RS uvesti u nove rizike i izolaciju. Ne smije se nijedna odluka donijeti po principu âuradit Äemo to pa ĆĄta budeâ i ne smije se zbog reakcije na Inzka RS povesti putem mraka, sukoba i samoizolacijeâ, istakao je on.
âDodikova peticija â notorna glupostâ
MiĆĄljenja je da je peticija protiv Inzkove odluke koju je pokrenuo Milorad Dodik ânotorna glupostâ.
âSvako ko je ne potpiĆĄe uradit Äe veliku stvar za RS, jer Äe se na taj naÄin suprotstaviti nastavku pljaÄkanja i privatizacije institucija SNSD-ove koalicije. PodrĆĄka ovoj peticiji nije podrĆĄka Republici Srpskoj, nego samo politici SNSD-a. Poseban razlog zaĆĄto ne treba potpisati peticiju su njena dva glavna promotera, Milorad Dodik i Radovan KovaÄeviÄ. Prvi je poznat po svom izvornom stavu o Srebrenici: âJa savrĆĄeno dobro znam ĆĄta je tamo bilo, bio je genocid i to je presudio sud u Haguâ, a drugi je poznat po tome ĆĄto je Republiku Srpsku do juÄer nazivao Republikom Ć umskom. Niko iz Republike Srpske ne zasluĆŸuje da bude u koloni koja na Äelu ima ovakve likoveâ, kaĆŸe Crnadak.
Podsjetimo u petak je Valentin Inzko, odlazeÄi visoki predstavnik u BiH, nametnuo izmjene zakona kojima se zabranjuje negiranje genocida. Nakon toga je uslijedio niz reakcija, a kako se moglo i oÄekivati, Milorad Dodik je organizovao peticiju o neprihvatanju Inzkove odluke o zabrani negiranja genocida.