Dušan Janjić, analitičar i direktor Foruma za etničke odnose komentarisao je sankcije koje je Amerika objavila za Milorada Dodika, člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine, Milana Tegeltiju, bivšeg predsjednika Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV) te Mirsada Kukića, predsjednika PDA (Tuzla) i zastupnika u Parlamentu BiH.
Janjić je prije svega napomenuo da se o sankcijama govori u trenutku kada su one izrečene samo za tri osobe te da za neku ozbiljniju ocjenu treba sačekati sve druge sankcije koje dolaze i u RS i u Federaciji Bosne i Hercegovine.
“Mi već imamo iskustva sa sankcijama na sjeveru Kosova za braću Veselinović i Radojčić koji su također povezani i sa politikom. Ukoliko poredimo sa onim sankcijama koje je isto administracija Joea Bidena uvela, u trenutnim sankcijama je novi taj fokus na korupciji kao rušenju temelja demokratije i vladavine prava. Milorad Dodik nije tek tako izazvao opću pažnju.
On je jedan fenomen, on je jedan simbol balkanske verzije etnonacionalizma, koja se širi Evropom, ali i Amerikom. Mi smo vidjeli njihov upad u Kongres, te iste vrste političara.
Dakle, ovdje se mora gledati na taj etnički momenat. Ako ostane ovako da nema kažnjenih sa druge strane onda je Dodiku otvoren prostor ka potpunoj mobilizacijisrpskog glasačkog tijela. A ako se izbalansira, ali naravno na osnovu zakona i činjenica i sankcionisanje i drugih.
Naprimjer, pouzdano znam da Draganu Čoviću od momenta Petritscheve administracije postoje krivični i drugi dokazi u vezi sa Aluminijskim kombinatom i za banku koja je vođena u Mostaru i to je sve u rukama Amerikanaca.
Dakle, ovo je jedan proces koji jeste i politički, ali ima za cilj nešto drugo, da uspostavi i ohrabri i BiH, Srbiju i sve zemlje Zapadnog Balkana da izgrade jedan sistem borbe protiv korupcije i zato Amerikanci u svoje ambasade šalju savjetnike za borbu protiv korupcije i bit će vrlo aktivni kako bi ohrabrili javnost”, pojasnio je Janjić.