Sjedinjene Američke Države osudile su u četvrtak glasanje zastupnika u Narodnoj skupštini RS da suspendiraju odluke Ustavnog suda Bosne i Hercegovine, rekavši da taj potez potkopava Daytonski mirovni sporazum.
Novi zakon, odobren u utorak, krši Ustav Bosne i Hercegovine i u suprotnosti je s Daytonskim mirovnim sporazumom, rekao je u izjavi glasnogovornik State Departmenta Matthew Miller.
Naveli su da ovakva odluka Narodne skupštine Republike Srpske ugrožava vladavinu prava i strabilnost u zemlji te predstavlja “opasnu eskalaciju secesionističkih prijetnji”.
“Narodna skupština Republike Srpske usvojila je ove sedmice zakon kojim se poništavaju nadležnosti Ustavnog suda u entitetu.
Ovaj zakon krši Ustav Bosne i Hercegovine i protivan je Dejtonskom mirovnom sporazumu.
Prkošenje Ustavnom sudu ugrožava ne samo vladavinu prava već i stabilnost, sigurnost i prosperitet Bosne i Hercegovine.
U kombinaciji sa antidejtonskom retorikom nekih lidera Republike Srpske, zakon predstavlja opasnu eskalaciju secesionističkih prijetnji”, navodi se u saopćenju na stranici State Departmenta.
“Sjedinjene Države snažno podržavaju teritorijalni integritet, suverenitet i multietnički karakter Bosne i Hercegovine.
Nastavit ćemo smatrati pojedince uključene u aktivnosti koje su u suprotnosti s Dejtonskim mirovnim sporazumom odgovornim za njihove postupke”, dodaje se.
EU: Odluke Ustavnog suda BiH su konačne i moraju se poštovati
Povodom glasanja u Narodnoj skupštini Republike Srpske glasnogovornik EU za vanjske poslove i sigurnosnu politiku izjavio je da je “autoritet i integritet Ustavnog suda BiH kao najvišeg sudskog organa Bosne i Hercegovine neupitan.”
Njegove odluke, koje su konačne i obavezujuće u cijeloj zemlji, moraju se poštovati, navodi se.
“Narodna skupština Republike Srpske nema nadležnost da odlučuje o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda Bosne i Hercegovine. Stoga je glasanje o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH u Republici Srpskoj bez pravnog osnova”, smatra EU.
“Glasanje predstavlja jasno odstupanje od očekivanja koja su pratila dodjelu statusa kandidata za članstvo u EU.
Prekid saradnje na ostvarivanju ključnih prioriteta EU je za žaljenje i potpuno je u suprotnosti sa željama i interesima svih građana BiH. EU dosljedno pokazuje da je lojalan partner Bosni i Hercegovini s nedvosmislenom opredjeljenošću prema zemlji i njenoj perspektivi pristupanja EU kao jedinstvenoj, ujedinjenoj i suverenoj državi”, poručili su iz Brisela.