Nakon što je predata apelacija zbog neustavnih zakona koje je usvojila NSRS, iz Ustavnog suda Bosne i Hercegovine su objasnili koji su naredni koraci. “Ovakvi predmeti imaju apsolutni prioritet. Stoga je već započet rad na tim zahtjevima”, ističu sa Suda.
-Ustavni sud Bosne i Hercegovine je jutros primio navedene zahtjeve za ocjenu ustavnosti zajedno sa prijedlozima za donošenje privremenih mjera.
Prema Pravilima Ustavnog suda, ovakvi predmeti imaju apsolutni prioritet. Stoga je već započet rad na tim zahtjevima, i odmah nakon što se stvore neophodne pretpostavke propisane Pravilima Ustavnog suda, bit će donesena odluka, odnosno odluke.
Ne možemo reći kada će to tačno biti, ali će u svakom slučaju to biti ubrzo i javnost će o tome biti odmah obaviještena – naveli su iz Ustavnog suda BiH za portal “Avaza”.
S obzirom na to da predsjednik RS Milorad Dodik ne priznaje Ustavni sud BiH i njegove odluke, zbog, kako je jučer izjavio, nepopunjenosti Suda, zatražili smo objašnjenje šta to znači za eventualnu odluku koju Ustavni sud BiH donese?
-U odnosu na Vaše drugo pitanje, odnosno javno isticanje kako se u RS ne priznaju odluke Ustavnog suda BiH, iako su one po samom Ustavu konačne i obavezujuće, podsjećamo da je Ustavni sud na sjednici održanoj 23. januara 2025. godine odlučio o apelaciji Saveza nezavisnih socijaldemokrata – SNSD broj AP-3179/24, koja je podnesena 26. jula 2024. godine.
Odlučio je prioritetno jer je riječ o izbornim pravima koja se prema Pravilima Ustavnog suda rješavaju hitno.
Pored toga, odbrana gospodina Dodika u postupku pred Sudom BiH tražila je i dobila informacije o broju apelacija građana i pravnih osoba iz RS pred Ustavnim sudom BiH.
Naposljetku, nepopunjenost Ustavnog suda BiH sudijama za koje je samim Ustavom BiH, prije 30 godina, propisano da ih imenuje Narodna skupština RS, posljedica je nepoštovanja Ustava BiH od Narodne skupštine RS.
Tako Narodna skupština RS neizborom sudaca koje je dužna izabrati, ne čini odluke Ustavnog suda neprovodivim. Ali, ona time uskraćuje pravo građana BiH među njima i hiljada građana iz RS da se o njihovim apelacijama uopće odluči.
Ovo iz razloga što su domaći suci dok je Ustavni sud bio popunjen, s obzirom da su imali pet glasova i potreban kvorum, sami odlučivali o apelacijama građana.
To što danas svi građani pa i oni iz entiteta Republika Srpska čekaju odluke o svojim apelacijama četiri godine – odgovornost je isključivo Narodne skupštine RS.
Dakle, odluka Ustavnog suda BiH svakako će biti donesena, ona će biti konačna i obavezujuća a o njenoj provedbi prema Općem okvirnom sporazumu za mir u BiH i Ustavu BiH brinu druge institucije, odnosno provedba odluka Ustavnog suda u njihovoj je nadležnosti.
Bilo da je riječ visokom predstavniku za BiH, bilo da je riječ o krivičnom procesuiranju osoba koje ne provode odluke Ustavnog suda BiH – poručeno je iz Ustavnog suda BiH.