Pred senatskim Odborom za oružane snage svjedočio je general Christopher Cavoli, koji je nominiran za novog zapovjednika američkih oružanih snaga i NATO-a u Europi.
General Cavoli trenutno obavlja dužnost zapovjednika američkih snaga u Europi i Africi.
Riječ je o iznimno iskusnom časniku, vrlo obrazovanom, stručnjaku za istočnu Europu i Rusiju, javlja Ivica Puljić, reporter Al Jazeere iz Washingtona.
-Tijekom svjedočenja on je vrlo jasno rekao da je Rusija najveća opasnost po europsku sigurnost, a dodao je da je to sve više i Kina te da su Europljani konačno postali svjesni opasnosti koju predstavlja kineska politika širenja ekonomskog i infrastrukturnog utjecaja.
“Prijetnja iz Kine je sve veća i trebamo taj problem dijeliti sa saveznicima iz NATO”, kazao je.
General Cavoli je dosta govorio i o značajnom jačanju američkih snaga u istočnoj Europi zbog Rusije: “Naše specijalne postrojbe imaju sada novu bazu u Albaniji … Imali smo tamo već vježbe… imamo odličnu suradnju s Albancima.
Naši partneri na Balkanu su važni za nas. Ali, vrlo je jasno da naši istočnoeuropski partneri trebaju američku pomoć”.
Rekao je da Europska Unija igra važnu ulogu i da su njene sankcije snažno diplomatsko i gospodarsko oruđe koje pojačava napore SAD-a i NATO-a da se suprotstave zloćudnom utjecaju Rusije.
„Kontinuirana koordinacija između EU-a i NATO-a u vezi s kibernetičkim prijetnjama i Zajednički okvir EU-a za suzbijanje hibridnih prijetnji iz 2018. usmjerava svijest, povećava otpornost i poboljšava naš kolektivni odgovor na rusku hibridnu agresiju“, kazao je.
‘Balkan kompetitivna zona’
„EU je, kao i NATO, ključni stup europske sigurnosne arhitekture. Po mom mišljenju, EU djeluje u komplementarnoj ulozi sigurnosnih ciljeva NATO-a.
Utjecaj EU-a na saveznike u NATO-u kako bi pridonijeli financiranju obrambenih pitanja u savezu je kritičan.
EU gleda na Rusiju kao na najveću sigurnosnu prijetnju u Europi, a strateški dokumenti EU-a usklađeni su s naporima NATO-a u planiranju.
Međutim, zabrinut sam da bi inicijative EU mogle konkurirati obvezama NATO-a u ionako ograničenom okruženju”.
Govoreći o mirovnim snagama na Kosovu (KFOR), Cavoli je rekao da su one neophodne za regionalnu stabilnost.
„KFOR pomaže u osiguravanju okruženja za sve građane Kosova. Njegova profesionalna prisutnost daje Kosovu i Srbiji priliku za normalizaciju odnosa kroz nastavak dijaloga.
Misija KFOR-a uspješna je priča za NATO i značajno je ulaganje Sjedinjenih Država i NATO-a već više od dva desetljeća.
Prisutnost SAD-a u KFOR-u pokazuje solidarnost s našim saveznicima i ostaje ključno sredstvo odvraćanja u sprječavanja nove krize ili sukoba”, rekao je Cavoli.
Za glavne izazove na Zapadnom Balkanu vidi „kontinuirane etničke napetosti, slabe institucije i maligne vanjske utjecaje“.
„Zapadni Balkan je kompetitivna zona u kojoj se SAD i Europa natječu s Rusijom i Kinom. Rusija koristi svoje povijesne i kulturne veze, kao i energiju kako bi izvršila utjecaj.
Kina koristi ekonomska sredstva i korumpirano okruženje kako bi stekla uporište u brojnim državama i uključila članice Saveza.
EUCOM sa svojim međuagencijskim partnerima i timovima zemalja koji rade zajedno mogu se suprotstaviti tim prijetnjama.
EUCOM također mora nastaviti s maksimiziranjem programa međunarodnog vojnog obrazovanja i obuke State Departmenta (IMET), ključnog programa u stvaranju zajedničkih vrijednosti u redovima naših saveznika i partnera”, kazao je.