Na OHR-ovu odluku kojom se BH zakonodavstvu nameće zabrana negiranja i veličanja genocida i ratnih zločina, reagovala je i specijalna savjetnica Ujedinjenih Nacija za prevenciju genocida i ratnih zločina Alice Wairimu Nderitu. Medijima je u njeno ime upućeno saopćenje sljedećeg sadržaja:
“Posebna savjetnica Ujedinjenih naroda za prevenciju genocida, Alice Wairimu Nderitu, primila je k znanju uvođenje izmjena i dopuna Kaznenog zakona Bosne i Hercegovine, sankcionirajući veličanje ratnih zločinaca osuđenih pravomoćnim presudama i poricanje genocida, zločine protiv čovječnosti i ratnih zločina.
Posebna savjetnica Nderitu ponovila je poruke izražene tokom posjeta Bosni i Hercegovini od 13. do 23. juna povezane s imperativom suočavanja s prošlošću kao ključnim za obnovu povjerenja i izgradnju budućnosti u kojoj nema prostora za poricanje genocida, ratnih zločina ili zločina protiv čovječanstva i u kojem se prepoznaje patnja svih žrtava, ne pripisuje se kolektivna krivnja i ne veličaju zločini koje je počinio bilo koji počinitelj.
Po mišljenju posebne savjetnice Nderitua, „poricanje genocida, ratnih zločina ili zločina protiv čovječnosti, kao i veličanje onih koji su počinili takve zločine, istovremeno hrani i jača osporene narative o prošlosti, sadašnjosti i budućnosti. Počinitelje i ratne zločince pretvara u heroje. Sije strah, nepovjerenje i mržnju. Ona dijeli ljude, zajednice i države. Ne dopušta iscjeljenje i empatiju. Također podriva donesene sudske odluke i stoga podriva pravdu. To je suprotno onome što zahtijevaju društva koja su doživjela sukobe i koja su naslijedila zločine zločina. To je neprihvatljivo i mora se osuditi. “
Isto tako, bitno je izbjegavati pripisivanje kolektivne krivnje. “Zločine čine pojedinci, a ne društva ili zajednice. Zbog toga je kaznena odgovornost i sudska presuda o kaznenim navodima tako važna. Rad na individualnoj odgovornosti i suzbijanje navoda o kolektivnoj krivnji paralelni su procesi na putu ka ozdravljenju i izgradnji povjerenja u postkonfliktnim društvima ”, rekla je specijalna savjetnica.
Specijalna savjetnica Nderitu ponovila je potrebu da se poštuju i priznaju sve žrtve i preživjele te je pohvalila lokalne i napore na lokalnoj razini u ovom smjeru širom Bosne i Hercegovine. “Tokom mog posjeta bila mi je čast odati počast svim žrtvama sukoba i naučiti pozitivne primjere općina u kojima se takvi napori čine zajednički, sve zajednice zajedno”, rekla je specijalna savjetnica. “Sve žrtve zaslužuju istinu, pravdu, empatiju i razumijevanje, od strane svih i u svako doba.”
Posebna savjetnica također je pohvalila napore usmjerene na prevladavanje podjela pod vodstvom lokalnih dužnosnika i lokalnih organizacija, posebno onih koji se odvijaju na mjestima koja su bila pod velikim utjecajem prošlih sukoba i koja je posjetila prošlog lipnja. „Od Žepča do Bosanskog Petrovca, od Mostara do Stoca, postoje brojni dokazi o pojačanoj suradnji u zajednici i zajedničkom radu, na različitim razinama i od strane različitih aktera. Ovi napori su sredstvo za vraćanje međusobnog razumijevanja o prošlim događajima i prema zajedničkoj budućnosti. Pozdravljam takve inicijative i potičem daljnje napore u ovom smjeru. “
U tom smislu, Specijalna savjetnica pozvala je sve one koji su na odgovornim položajima na državnoj razini da učine svoj dio u zajedničkom radu na promicanju dnevnog reda koji se temelji na određivanju prioriteta takvih potreba za ozdravljenjem i izgradnjom povjerenja. „Političke, vjerske i vođe zajednica, prosvjetni radnici, kao i mediji, odgovorni su da vode put konstruktivnom dijalogu koji se temelji na povjerenju, poštovanju i dostojanstvu. Slijedeći ovaj put, oni će i dalje imati moju punu podršku”, prenosi VOA.