Dugoočekivani nacionalni i politički spektakl Vučićeva režima, otkrivanja spomenika osnivaču srpske državnosti i srednjovjekovne srpske države Stefanu Nemanji u Beogradu, kod glavne željezničke stanice, pretvorio se u svojevrsnu farsu i izazvao nedoumicu u javnosti.
Naime, taj monumentalni spomenik visok 23,5 metra (i još pet metara ispod zemlje) i težak 80 tona, rad ruskog kipara Aleksandra Rukavišnjikova (procijenjen na 12 miliona eura), na kraju ne izgleda onako kako je bio predstavljen na maketi, koja je pobijedila na međunarodnom izboru prije pet godina.
Dakle, osnivač prve srpske države, u desnoj ruci drži mač, iako je prema projektu trebao držati križ, što je i logično, s obzirom na to da u lijevoj ima tekst Hilandarske povelje (Hilandar je jedan od najvažnijih manastira SPC-a i nalazi se na Svetoj gori Atos u Grčkoj).
Srbijanska javnost bila je iznenađena tom nenadanom promjenom, pogotovo jer i kipari i umjetnici, govore da je položaj tijela Stefana Nemanje neprirodan za držanje mača.
I sam Rukavišnjikov kazao je kako je bio iznenađen kada su mu iz Beograda tražili da umjesto križa stavi mač, ali on se nije bunio jer ispunjava želje naručitelja.
Za beogradski list Danas povjesničarka umjetnosti Aleksandra Davidov kaže kako je najsimptomatičnije da Stefan, zadržavajući isti položaj tijela, umjesto predviđenog križa, drži mač.
Uzmite u obzir razliku u težini između ta dva elementa, i utjecaj težine mača na položaj tijela. Visoko uzdignuti mač bi značio da je figura u zamahu i u snažnom pokretu, što nije slučaj.
Na planu simbolike, zamjena križa s visoko uzdignutim mačem ukazuje na to da je ratnički karakter Stefana Nemanje primaran. Izmijenjeni upadljiv detalj – mač umjesto križa – zvuči kao da nam neko kaže:
“Laki je malo nervozan, pa zato mlati mačem”…