Član Predsjedništva HNS-a Božo Ljubić uoči sjednice kazao je da nakon što se reformiše Izborni zakon Bosne i Hercegovine treba pristupiti racionalnijoj administrativno-teritorijalnoj organizaciji zemlje.
Na početku je komentarisao nacrt zaključaka HNS-a koji su procurili u javnost.
“Ja bi rekao da su ti nacrti zaključaka, ako su uopće bili nacrti, krivo interpretirani. Osnovna zadaća današnjeg vanrednog zasjedanja HNS-a je učiniti ono što hrvatski narod i Bosna i Hercegovina očekuje od nas, a to je zaštititi opstojnost hrvatskog konstitutivnog naroda i zaštititi BiH od antiustavnih napada”, kazao je Ljubić.
Dodao je da oni kao “legitimni predstavnici” Hrvata vide BiH kao cjelinu od Save do mora.
“Mi smatramo da u ovom momentu trebamo doći do kvalitetnih izmjena Izbornog zakona koji će harmonizirati odnose Hrvata, Bošnjaka i Srba u BiH na temelju izvornih načela Dejtonskog mirovnog sporazuma.
To jeste omogućiti svakom konstitutivnom narodu da dobije svoje legitimne političke predstavnike, a onda nakon stabilizacije političkih prilika u jednoj nadam se boljoj, normalnijoj političkoj klimi doći u situaciju da razgovaramo o racionalnijoj administrativno-teritorijalnoj organizaciji zemlje. Jer zemlja sa tri miliona stanovnika, sa 14 ustava i 14 vlada, 150 ministara teško može biti racionalna i kompetitivna u Evropi”, smatra Ljubić.
Predsjednik HDZ-a 1990 Ilija Cvitanović kazao je da su zaključci koji su objavljeni u medijima zapravo zastarjeli i da ne odgovaraju onome što će biti usvojeno danas.
“To je jedan stari draft, to je u velikoj mjeri modificirano, danas ćete ih nakon zasjedanja HNS-a čuti jer zaključke će usvajati plenarno zasjedanje neće predsjedništvo HNS-a”, rekao je Cvitanović.
Dodao je da je značajan odziv, jer će biti preko 550 ljudi prisutno.
“Svi su u atmosferi očekivanja i zaključaka i budućnosti BiH. Ja vam mogu samo reći da će zaključci biti u skladu s Ustavom i zakonima BiH. U ovom trenutku dajemo šansu BiH, pružamo ponovo ruku da definišemo naše odnose na bazi ravnopravnosti svih konstitutivnih naroda i ostalih građana”, rekao je Cvitanović.
Na pitanje da li je ovo historijski trenutak on je kazao da je u BiH stotine historijskih trenutaka, te da ne bi koristio tu riječ.