Benzin, dizel i plin drastiÄno su poskupjeli u prethodnih godinu i po dana, pa mnogi vozaÄi viĆĄe nego ikada ĆŸele da smanje potroĆĄnju, piĆĄu polovni automobili.
Stoga proÄitajte savjete za smanjenje potroĆĄnje. U tekstu koji je objavili polovni automobili objavljene su i neke zablude vezane za potroĆĄnju.
Naime, neke âmjereâ koje preduzmete mogu da donesu osjetnu uĆĄtedu, dok druge u praksi neÄe donijeti bukvalno niĆĄta.
Mnogo toga zavisi od vrste motora u vaĆĄem autu, uslova voĆŸnje i drugih faktora, poĆĄto npr. ne mogu da se porede voĆŸnja u gradskoj guĆŸvi i voĆŸnja na nekoj magistrali bez guĆŸve.
1) UreÄaji i aditivi za smanjenje potroĆĄnje: upozoravamo da su brojna istraĆŸivanja pokazala da su razni ureÄaji i aditivi za smanjenje potroĆĄnje jednostavno beskorisni.
Ovaj savjet smo stavili na prvo mjesto kako ne biste uzalud troĆĄili novac i pritom imali laĆŸnu nadu.
2) Pritisak u gumama je veoma vaĆŸan: testovi obavljeni od strane proizvoÄaÄa guma i renomiranih auto Äasopisa pokazali su da je odgovarajuÄi pritisak vazduha u gumama izuzetno vaĆŸan kada je potroĆĄnja goriva u pitanju.
MeÄutim, veÄina vozaÄa veoma rijetko provjerava pritisak u gumama, a to bi trebalo raditi bar jednom mjeseÄno â to je zvaniÄan savjet proizvoÄaÄa guma.
Zato je dobra ideja da napravite sebi podsjetnik. Pritisak provjeravajte iskljuÄivo na pumpama koje imaju ovjerene manometre (kompresore).
Ovjeren manometar na sebi mora da ima ĆŸig, tj. naljepnicu kvadratnog oblika â ona je podijeljena u Äetiri manja kvadrata, pri Äemu svaki predstavlja po jedan kvartal u godini, a godina je napisana u sredini.
Kvartali su obiljeĆŸeni rimskim brojevima, a naljepnica (tj. ĆŸig) je vaĆŸeÄa do kvartala koji umjesto rimskog broja ima kruĆŸiÄ. Detaljnije o tome smo pisali u tekstu: Kontrolisanje taÄnosti manometara na benzinskim pumpama
Pritisak u gumama se ne mjeri nakon duĆŸe voĆŸnje, poĆĄto se tada gume zagriju i pritisak zbog toga poraste.
Ne pokuĆĄavajte da uĆĄtedite tako ĆĄto Äete da napuĆĄete gume na znatno veÄi pritisak od predviÄenog. Tako Äete samo ubrzati nepravilno habanje gazeÄe povrĆĄine gume, pri Äemu Äe osjetno brĆŸe stradati i razni elementi oslanjanja.
Pametno je i da poveÄate pritisak u gumama kada je auto optereÄen, naroÄito kada idete na duĆŸi put (npr. na more).
Stvar je u tome ĆĄto Äe gume sa âstandardnimâ pritiskom vazduha kod ozbiljnije optereÄenog auta donijeti iste negativne efekte kao ispuhane gume kod neoptereÄenog auta â veÄa potroĆĄnja goriva, nepravilno troĆĄenje guma, pregrijevanje guma, loĆĄije koÄenje i ponaĆĄanje pri skretanju, veÄa moguÄnost oĆĄteÄenja prilikom nalijetanja na udarne rupe ili kod penjanja uz oĆĄtar iviÄnjak, itd.
Podatke o odgovarajuÄem pritisku kada je auto optereÄen moĆŸete uglavnom da naÄete na naljepnici negdje na autu ili u uputstvu za auto, mada naĆŸalost mnogi stariji polovnjaci nemaju ni jedno ni drugo, pa savjetujemo da se snaÄete na neki drugi naÄin â tu je internet.
3) Uslovi voĆŸnje: stani-kreni voĆŸnja u saobraÄajnom ĆĄpicu najveÄi je neprijatelj uĆĄtede goriva. U tim uslovima Äe i mali auto sa benzinskim motorom od 1.200 kubika i 65 KS bez problema da âpopijeâ 10 l/100km.
U âteĆĄkojâ gradskoj voĆŸnji jednostavno nema pravila kada je potroĆĄnja u pitanju. Zato, ukoliko imate moguÄnost da izbjegnete gradsku guĆŸvu, iskoristite tu moguÄnost. Budite âkreativniâ â parkirajte auto negdje van zone sa najveÄom guĆŸvom, pa uÄite u autobus ili tramvaj.
TakoÄe je Äesto isplativije da idete duĆŸom trasom sa manje guĆŸve i semafora, nego kraÄom putanjom sa mnogo semafora i gustim saobraÄajem.
Svjesni smo da mnogi vozaÄi jednostavno nemaju izbora, ali oni koji imaju, treba da ga iskoriste. Ni nedostatak vremena Äesto nije opravdan argument, poĆĄto traĆŸenje parkinga po dijelovima grada gdje je parking teĆĄko naÄi moĆŸe da potroĆĄi mnogo vremena i goriva i neravaâŠ
4) Stil voĆŸnje: oĆĄtra voĆŸnja sa snaĆŸnim ubrzanjima, naroÄito prilikom kretanja iz mjesta moĆŸe i najĆĄtedljiviji auto da pretvori u nemilosrdnog potroĆĄaÄa goriva â bez obzira na kubikaĆŸu ili snagu.
Treba voziti teÄno i bez oĆĄtrih ubrzavanja. Treba pratiti saobraÄaj i puĆĄtati papuÄicu gasa kada primijetimo da se saobraÄaj ispred nas usporio, da nailazimo na semafor na kojem se veÄ upalilo ili Äe se uskoro upaliti crveno i sliÄno.
5) PrinuÄeni ste da vozite kao na trkama: ovo nije sarkazam. Ovo je ozbiljan problem. ZaĆĄto?
UobiÄajen savjet glasi: OdrĆŸavajte bezbjednu distancu u odnosu na vozilo ispred vas kako biste mogli teÄno da vozite, odnosno blago i pravovremeno da koÄite i ubrzavate, kao i da se bezbjedno zaustavite u sluÄaju oĆĄtrog koÄenja.
U teoriji odliÄan savjet! Ali on moĆŸe da se primjenjuje samo u idealnim uslovima.
Vi ostavljate dovoljno mjesta do auta ispred vas â kako ne biste bespotrebno koÄili pa odmah zatim ubrzavali. NaĆŸalost, u praksi je ovo Äesto nemoguÄe, poĆĄto Äe vas konstantno preticati druga vozila i ubacivati se u tu prazninu izmeÄu vas i vozila ispred.
I tako svaki put kad se neko ubaci ispred vas, moraÄete da usporite da biste ponovo napravili dovoljnu (bezbjednu) distancu u odnosu na njega. Pa vas odmah zatim pretekne drugi auto⊠I to se onda konstantno ponavlja.
Da ne pominjemo to ĆĄto Äete vi da Äekate na semaforu da se upali zeleno, dok su oni koji su vas pretekli odavno nestali sa vidika.
Ali â to je vaĆĄ izbor. Koliko vam je vaĆŸno da negdje brĆŸe stignete u odnosu na veÄu potroĆĄnju goriva?
6) Kad zeleno na semaforu poÄne da trepÄe: nerijetko je bolje da ubrzate i proÄete kroz zeleno (trepÄuÄe), nego da doÄekate crveno, poĆĄto tada morate da pokreÄete vozilo teĆĄko tonu i po iz mjesta.
To apsolutno ne znaÄi da treba u posljednjem trenutku da âzabadateâ gas i projurite kroz ĆŸuto ilicrveno!
7) Start-stop sistem: koliko uopĆĄte ĆĄtedi goriva? U praksi ĆĄtedi veoma malo goriva. Procjene idu od 2% do 5%, mada neki tvrde da moĆŸe da se postigne uĆĄteda od 10% i viĆĄe.
Danas je taj sistem obavezan kod iole novijih automobila, tako da nemamo mnogo izbora, iako ostaje moguÄnost da se ugasi, a tu moguÄnost koristi nevjerovatno veliki broj vozaÄa.
Postoji i mnogo uslova koji sprjeÄavaju start-stop sistem da uopĆĄte gasi motor. Zavisi od temperature motora, spoljne temperature, ukljuÄenih potroĆĄaÄa, optereÄenosti, napunjenosti i stanja akumulatora, itd.
8) Izbacivanje nepotrebnog tereta â vjerovatno ste u raznim tekstovima na temu smanjenja potroĆĄnje goriva proÄitali savjet da izbacite nepotreban teret, uglavnom iz prtljaĆŸnika.
Pritom se ponekad savjetuje Äak i izbacivanje rezervnog toÄka i koriĆĄÄenje seta za popravku probuĆĄene gume.
NaĆĄ savjet je da nipoĆĄto ne izbacujete rezervni toÄak, bez obzira da li je pune veliÄine ili âÄopavacâ, i da ga ne mijenjate setom za popravku gume, poĆĄto teĆŸina jednog toÄka definitivno nije dovoljna da uÄini osjetnu razliku po pitanju potroĆĄnje.
Ali zato donosi rizik da se naÄete negdje sa ozbiljno oĆĄteÄenom gumom ili felnom i beskorisnim setom za popravku gume.
Za izbacivanje alata iz prtljaĆŸnika vaĆŸi sliÄan zakljuÄak â vjerovatno nemate 30 kg alata u prtljaĆŸniku. Naravno, zavisi koji je alat u pitanju i da li uopĆĄte moĆŸe da bude od pomoÄi u nekim situacijama â to zavisi od vjeĆĄtine vozaÄa, vrste kvara, samog automobila⊠Sami procijenite.
9) Oprezno sa raznim âtrikovimaâ: punjenje rezervoara do vrha rano ujutro kada je gorivo hladno da bi ga viĆĄe stalo, gaĆĄenje motora prilikom stajanja u guĆŸvi ako nemate fabriÄki start-stop sistem, stavljanje sportskog filtera vazduha koji pruĆŸa manji otpor prolasku vazduha, ponovo podsjeÄamo na beskorisne ureÄaje i aditive za smanjenje potroĆĄnje, gaĆĄenje motora na nizbrdici, suviĆĄe spora voĆŸnja na auto-putu (npr. 90 km/h) poĆĄto se tako dovodite u ozbiljnu opasnostâŠ
Postoji joĆĄ mnogo sliÄnih âsavjetaâ, ali nije problem ĆĄto ne samo ĆĄto vam neÄe uĆĄtedeti gorivo, veÄ mogu da vas dovedu u riziÄne situacije.
10) Klima ureÄaj: koriĆĄÄenje klima ureÄaja moĆŸe da poveÄa potroĆĄnju od 5% do preko 10%, pa i preko 20%. Uglavnom kod starijih automobila klima viĆĄe poveÄava potroĆĄnju, a kod novijih manje.
MeÄutim, pri visokim brzinama otvoreni prozori veoma negativno utiÄu na aerodinamiku, ĆĄto takoÄe moĆŸe drastiÄno da poveÄa potroĆĄnju, pa je tada isplativije da ukljuÄite klimu.
11) VoĆŸnja u zavjetrini: âzalijepiteâ se iza drugog vozila, naroÄito kamiona, kako biste smanjili Äeoni otpor vazduha i tako smanjili potroĆĄnju goriva.
Ova taktika funkcioniĆĄe, ali je toliko opasna da vas zaista molimo da to ne radite â u djeliÄu sekunde moĆŸete da izazovete uĆŸasavajuÄu saobraÄajnu nesreÄu.
12) Ispravan motor: ukoliko motor ne radi kako treba, potroĆĄnja moĆŸe da bude bez problema veÄa za litar ili dva, Äak i ukoliko vama ne djeluje da postoji ozbiljan problem. Zato redovno provjeravajte ispravnost motora.
13) Pratite potroĆĄnju: ne oslanjajte se samo na putni kompjuter. On nije 100% pouzdan. Naprotiv, ume solidno da âslaĆŸeâ. Zato povremeno napunite rezervoar do kraja, pa ga nakon 200 ili 300 kilometara ponovo napunite i izraÄunajte potroĆĄnju. Ovo bi trebalo uraditi povremeno u periodu kada redovno koristite auto u uobiÄajenim uslovima, a ne samo kada idete na more.
14) Pratite situaciju ispred vas: predviÄanje i pravovremeno uoÄavanje promjena u kretanju drugih vozila, praÄenje semafora, uoÄavanje krivina i raskrsnica, moĆŸe da uĆĄtedi dosta goriva poĆĄto Äete moÄi pravovremeno da popustite gas i blagovremeno da ubrzate kada je potrebno.
ZakljuÄak
Ne postoji magiÄni ĆĄtapiÄ ili neka âspecijalna tajnaâ kojima moĆŸete drastiÄno da smanjite potroĆĄnju goriva. Uslovi u kojima vozite i stil vaĆĄe voĆŸnje su glavni faktori.
Vjerovatno ste proÄitali joĆĄ mnogo raznih savjeta za smanjenje potroĆĄnje goriva i vjerovatno se pitate zaĆĄto ih mi nismo ukljuÄili u naĆĄu listu?
Odgovor glasi â mnogi od tih savjeta su od male koristi u praksi. Na uslove u saobraÄaju ne moĆŸete da utiÄete, ali zato moĆŸete na stil voĆŸnje. MeÄutim, Äesto ni tu ne moĆŸe mnogo da se uradi iz prostog razloga â morate da pratite dinamiÄan tok saobraÄaja inaÄe Äe konstantno da vas (riziÄno) pretiÄu, da vam ablenduju, trube, âlijepeâ se na branik i sliÄno, ĆĄto moĆŸe da bude zaista stresno.