Kada govorimo o državnoj imovini, pitanje je koliko su državne institucije sprovodili odluke. Vidjeli smo primjere otimanja državne imovine u Federaciji BiH i to niko nije zaustavio.
O ovoj temi, između ostalog, govorio je bivši predsjednik Skupštine BiH Miro Lazović.
– Državne institucije, ovakve kakve jesu, nekada slabe, nekada su i efikasne, zavisno od pitanja koja rješavaju, al u suštini kada je u pitanju državna imovina, to je zaista jedno od krucijalnih pitanja za budućnost BiH.
Tom pitanju sve relevantne institucije u BiH trebaju pokloniti pažnju. Oko državne imovine se lome koplja i odlučuje sudbina BiH, jer onaj ko ima grunt ima pravo i na državu. Dva entiteta koja su faktički u Dejtonu stvorena i prihvaćena, insistiraju unutar međunarodno priznate države BiH.
Država Republika Bosna i Hercegovina, koja je bila međunarodno priznata, prihvatila je da postoje dva entiteta. Država je vlasnik ta dva entiteta a samim time i svih prirodnih bogatstava koja se nalaze u tim entitetima, prenosi O kanal.
I što je predmet šuma, zemljišta, ruda koje su u zemlji, voda, rijeka, itd.
Sve je to u vlasništvu BiH. Drugo je pitanje što se ta imovina treba regulisati zakonom o državnoj imovini koji treba da usvoji Parlament BiH. To je jedino ispravna procedura, objašnjava Lazović.