Publicista, novinar i analitičar Pejo Gašparević u “Otvorenom studiju” na Federalnom radiju, govorio je o temi sudbine ustavnih i izmjena Izbornog zakona.
„Takvu vrstu „angažmana“ međunarodnih predstavnika gledamo već četiri ili pet izbornih ciklusa i to uvijek po istom modelu. Zadnju godinu dana uoči izbora oni pojačaju svoju ofanzivu i na kraju se ništa ne dogodi. I ovaj put se dogodila ista stvar.“
HDZ BiH ne misli tako i oslanjanju se na angažman Međunarodne zajednice.
„Ima uporišta za takva tumačenja, ne treba zaboraviti da je Christian Schmidt nedavno i sam kazao i potvrdio da su Hrvati jako obespravljeni u izbornom procesu, da nije uredu da Bošnjaci biraju Komšića i da se ta situacija mora ispraviti.
I Usrula von der Leyen je također kazala da se bez reforme Izbornog zakona BiH ne može nadati uključenju u evropske tokove. To su ipak izjave eminentnih međunarodnih predstavnika koji ili donose odluke ili utječu na donošenje odluka. I to je opravdani razlog optimizma HDZ-a, ali i oni trebaju biti svjesni da će se te promjene dogoditi samo u onoj mjeri u kojoj to Međunarodna zajednica dozvoli.“
Ne treba zaboraviti da BiH funkcionira pod jednom vrstom „međunarodnog protektorata“, jer je njen Ustav izveden iz Dejtonskog mirovnog sporazuma- istakao je Gašparević.
„To su sve dokumenti koji nemaju izvorno domaće autorstvo i teško je povjerovati da bi velike sile kao autori dopustile da se nešto dogodi mimo njih.“
-Ako govorimo konkretno o ulozi SAD-a kao najzaslužnije zemlje za Dejtonski sporazum i prekid rata u BiH, smatram da je ona ovisna o administracijama aktualnim, ali da je na snazi Kissingerova teorija da Amerika mora tražiti rješenja u konfiktnim područjima ne tako da svi budu zadovoljni već da svi podjedanko budu nezadovoljni- kazao je Gašparević.“
„I smatram da upravo takav model i pristup rješavanju krize u BiH trenutno možemo vidjeti.“
Mnogi u interpretaciji građanske BiH vide skrivenu namjeru dominacije najbrojnijeg naroda.
„To je dublja priča zašto je to tako, postoje i različite percepcije i ne možemo selektivno pristupiti razumijevanju situacije u BiH.
Problem je u tome što HDZ-u izbor Komšića u tri izborna ciklusa dat argument u ruke da postupaju tako kako postupaju, no po meni glavni nedostatak politike i prijedloga HDZ-a i to im zamjeram, je što HDZ sve svoje prijedloge i ideje koncentrira na područja gdje su Hrvati u većini.
Smatram da hrvatska politika u BiH treba transparentno uzimati u obzir Hrvate sa svih područja podjednako. Tu je glavni problem prijedloga HDZ-a i to treba tražiti neku vrstu kompromisa s njima.“
Kada je riječ o HDZ-u, nije suština u tome mogu li oni dobiti šta žele već šta trebaju dobiti Hrvati kao konstitutivni narod- istakao je Gašparević.
„Odgovor je vrlo jednostavan. Ono što prakticiraju ostali narodi bošnjački i srpski, treba omogućiti i hrvatskom narodu. Tu sve počinje i završava.
Smatram da bi to doprinjelo harmonizaciji odnosa u BiH posebno u Federaciji i na taj način bi se onemogućilo zbližavanje hrvatske i srpske politike u BiH.
Također, ponavljam moja glavna primjedba politici HDZ-a BiH je što se isključivo fokusira na hrvatska područja u BiH. Hrvatska politika treba biti proširena na Hrvate u cijeloj BiH“- precizirao je Gašparević.