Prema rezultatima glasanja putem pošte na posljednjim Općim izborima 2018. godine, probosanske snage osvojile su tek 8.849 glasova, što je skoro duplo manje u odnosu na 17.063 glasa koje su dobile ostale političke opcije u bh. entitetu RS.
Ta činjenica, koja je nesumnjivo ukazivala na topljenje i nestanak bh. političkog faktora na prostorima BiH, prostora gdje je je izvršen genocid, utjecala je i na krajnje neprijateljske pozicije tamošnjih političkih faktora, posebno vlasti, prema državi BiH, prenosi radiosarajevo.
Opozicija u RS-u se, također, stala uglavnom populistički utrkivati s vlastima u nacionalizmu, umjesto da bude korektiv neodgovorne vlasti.
Podsjetimo, nekada su probosanske stranke imale 21 mandat u NSRS, a danas samo tri!
Nekada su predstavnici probosanskih stranaka činili Vladu RS-a.
Sve je to nestalo sa dolaskom Milorad Dodika na vlast otprilike davne 2006. godine, ali, budimo realni, i zbog nezainteresiranog, pasivnog i podijeljenog nastupa probosanskih stranaka.
Konačno proaktivan pristup i okupljanje probosanskih snaga u RS-u, a posebno organiziraniji nastupi u bh. dijaspori, doveli su do nervoznih reakcija vlasti RS-a.
Veoma je jasno da bi sa većim brojem mandata u NSRS nakon narednih Općih izbora rastao utjecaj probosanske politike u tom dijelu Bosne i Hercegovine, što bi, razumljivo, utjecalo i na destruktivne poteze vlasti RS-a protiv države BiH.
“Nažalost, od rata do sada, broj glasača iz dijaspore je kontinuirano padao. Bilo je i izbornih ciklusa kad se on neznatno povećao ali je tendencija pada zadnjih 20 godina očita. To je sve doprinjielo da su pro-bosanske snage zanemarivo zastupljene u organima ‘Entiteta rs’.
Izlaznost na izbore
Sramotno je kada se vidi koji je odnos u izlaznosti glasača i glasačica koje daju podršku pro-bosanskim strankama i onih koji daju podršku onim strankama koje zagovaraju anti-bosanske koncepte, odnosno cijepanje kako bh. društva tako i države”, kaže za portal Radiosarajevo.ba Ahmed Husagić iz Pokreta Domovina.
Kako ističe, često čuje argument pojedinih kako su razočarani u političke partije i pojedince ali se postavlja pitanje, kako to da su pro-bosanski glasači i glasačice razočarani, a anti-bosanski nisu.
“Smatram da je vrijeme da sve one animozitete koji postoje stavimo na stranu i pokušamo naći konzenzus oko stvari koje su prioritet. A to je, podrška pro-bosanskom bloku Pokret za državu koji nastupa u ‘Entitetu rs’ na izborima u oktobru ove godine”, dodaje Husagić.
Bez dobrog rezultata u tom dijelu BiH – tvrdi sagovornik – neće biti ni bosanske politike u tom dijelu Bosne i Hercegovine.
“Gledat ćemo i dalje destrukciju i ugrožavanje integriteta i suvereniteta države. Da bi se postigao dobar rezultat potreban je jak angažman Bosanaca i Hercegovaca koji žive u inostranstvu.
Pro-bosanski politički kapaciteti u ‘Entitetu RS’ su limitirani tako da bez masovnog izlaska dijaspore na izbore nema promjene. Jednostavno rečeno, do nas je. Na nama je odgovornost”, zaključio je Husagić.