Predsjednik Ustavnog suda Bosne i Hercegovine Mato Tadić govorio je o načinu rada ove institucije, o ignorisanju njenih odluka, o obilježavanju neustavnog Dana RS, aktivnostima u ovom entitetu koje po nekima ukazuju na početak secesije.
Osvrnuo se i na predmete vezane za imovinu, izgradnju hidroelektrane BUK Bijela, ali i na predmete koje se odnose na Izborni zakon BiH.
Predsjednik Ustavnog suda BiH Mato Tadić je istakao činjenicu da pojedini članovi Predsjedništva BiH imaju različita mišljenja o Ustavnom sudu.
“Ovo je korektiv, posebna grana vlasti, koja nije ni izvršna, ni zakonodavna, ni sudska vlast. Mi kao profesionalci koji radimo u ovoj instituciji ne obaziremo se na komentare o radu Ustavnog suda BiH, naravno nije nam drago, ali mi radimo svoj posao, takvih komentara će biti”, izjavio je predsjednik ove institucije.
Ipak, ističe Tadić – najveći dio odluka Ustavnog suda BiH se poštuje i izvršava .
“U posljednjoj analizi koju smo radili riješeno je 69.139 predmeta. Od toga mi imamo tzv. U, predmete, koji se odnose na ocjene ustavnosti, sporovi između entiteta i države ili deblokadu parlamenta, tih ustavnih odluka ima trenutno osam neizvršenih, jedna djelimično.
Od tih se četiri odnose na Parlamentarnu skupštinu BiH, četiri na Federaciju BiH i jedna koja se odnosi na RS, a to je Zakon o pitanju prava boraca i invalida”, objašnjava Tadić.
Predsjednik Ustavnog suda BiH se dotaknuo i neustavnog obilježavanja Dana RS.
“Formalno više tog zakona o Danu RS-a nema, nema ni u pravnom sustavu RS. Međutim suština naših odluka bez obzira koja je, nije samo u dispozitivu, nego je suština u cijeloj odluci, obrazloženju i standardima koji se promjenjuju od strane Ustavnog suda”, rekao je.
Na pitanje novinarke N1 Tine Jelin-Dizdar da li je proslava RS-a prema tome neustavna ili ne, Tadić odgovara kako “oni nisu suštinski ispoštovali našu odluku.”
Upitan da li je to krivično djelo, Tadić navodi da o tome ne odlučuje Ustavni sud BiH.
“Ustavni sud je donio rješenje o neizvršenju, dostavio Tužiteljstvu, i ono je to koje odlučuje da li je krivično djelo ili nije”, izjavio je.
Dodaje i da niko do sada nije odgovarao zbog neprovođenja odluka Ustavnog suda BiH.
“Niko nije odgovarao za to i ja obično kažem – to treba pitati Tužiteljstvo BiH. Po našem Kaznenom zakonu predviđeno je neizvršenje odluka Ustavnog suda BiH i Evropskog suda za ljudska prava kao kazneno djelo.
Jedna smo od rijetkih zemalja koje imaju kazneno djelo. Zašto? Jer se svugdje drugo odluke izvršavaju, zar treba prijetiti za izvršenje takvih odluka?”, pita se Tadić.