Ustavni sud Bosne i Hercegovine, razmatrao je zahtjev sedam delegata Vijeća naroda Republike Srpske, o ocjeni ustavnosti Zakona o neprimjenjivanju odluke visokog predstavnika Valentina Inzka o zabrani negiranja genocida.
Sud je na plenarnom zasjedanju van snage stavio taj zakon.
U obrazloženju odluke, između ostalog, utvrdio je da ovaj zakon nije u skladu sa Ustavom BiH.
– Ustavni sud je odlučio da sporni zakon prestaje da važi kad se ova odluka objavi u Službenom glasniku BiH.
Ustavni sud je utvrdio da predmetni zakon nije u skladu sa članom 1.2 Ustava BiH. a član 1.2 definiše BiH kao demokratsku zemlju koja funkcioniše na osnovu zakona i standarda, te da se u BiH primjenjuje sistem slobodnih demokratskih izbora – rekao je potpredsjednik Ustavnog suda Mirsad Ćeman.
Ćeman je istakao da se sud rukovodio ranijom praksom u nekim sličnim predmetima.
– I to zato jer je visoki predstavnik postupao kao zakonodavna institucija, mijenjajući nadležan organ, a to je u konkretnom slučaju Parlamentarna skupština BiH – pojasnio je Ćeman.
Ovu odluku na svom Twitter profilu komentirao je član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Milorad Dodik.
– Ustavni sud BiH donosi političke odluke i u tim odlukama se poziva na praksu, a ne na Ustav BiH.
On time sam sebe poništava. Ustavni sud BiH je tu praksu uspostavio kršenjem Ustava, a sad se poziva na nju. Takve odluke za Republiku Srpsku ne znače ništa – objavio je Dodik.
Podsjećamo, prošle godine u julu Narodna skupština Republike Srpske usvojila je Zakon o neprimjenjivanju odluke visokog predstavnika u BiH Valentina Inzka, koja se donosi na Zakon o dopuni Krivičnog zakona BiH.
Vijeće za zaštitu vitalnog nacionalnog interesa pri Ustavnom sudu Republike Srpske ocijenilo je da Zakonom nije povrijeđen nacionalni interes Bošnjaka.
Apelaciju Ustavnom sudu BiH podnijelo je sedam delegata Vijeća naroda Republike Srpske.