Ministar Isak oštro o najavljenoj proslavi Dana vojske Srbije u Sarajevu: “U Sarajevo niste dobrodošli, proslavu bez odlaganja treba zabraniti”

Federalni ministar unutrašnjih poslova Ramo Isak oglasio se povodom najavljenog obilježavanja Dana vojske Srbije u Sarajevu ističući kako je nepojmljivo da vojska koja je imala direktnu ulogu u agresiji na Bosnu i Hercegovinu proslavlja svoj dan u glavnom gradu Bosne i Hercegovine.

„Suluda odluka o tome da se Dan vojske Srbije proslavlja u Sarajevu predstavlja najeklatantniji primjer provokacije i stavljanja soli na rane žrtvama velikosrpske agresije na Bosnu i Hercegovinu.

Stanovnici Bosne i Hercegovine ne mogu i nikada se neće veseliti vojsci Republike Srbije, jer nas ta vojska podsjeća i asocira na genocid i najstrašnije ratne zločine koji su počinjeni na ovim prostorima.

S obzirom na to da najavljeni događaj unosi nemir među građanima Bosne i Hercegovine te da je evidentno kako predstavlja još jednu u nizu provokacija posrnulog režima Aleksandra Vučića, apelujem na nadležne organe da odmah i bez odlaganja zabrane održavanje konkretnog događaja.

Vi koji negirate genocid, omalovažavate žrtve agresije i prizivate komadanje naše zemlje, u Sarajevo niste dobrodošli“, navodi se u reakciji ministra Isaka.

Oglasio se i direktor Memorijalnog centra Sarajevo Ahmed Kulanić.

“Obilježavanje Dana Vojske Srbije na Ilidži u Sarajevu, glavnom gradu Bosne i Hercegovine, predstavlja provokaciju i nepoštovanje prema žrtvama agresije na BiH.

Vojska Srbije, kao pravni i institucionalni nasljednik Vojske Jugoslavije, imala je direktnu ulogu u ratnim zbivanjima koja su dovela do genocida u Srebrenici, opsade Sarajeva i brojnih drugih zločina protiv čovječnosti”, navedeno je.

Kulanić kaže da organizovanje ovakvog događaja na Ilidži, koja je bila jedno od poprišta ratnih zločina, dodatno pojačava negativne konotacije i unosi nemir među građane.

“Dodatno, zajedničko obilježavanje Srbije i entiteta RS sa vojskom Srbije priziva bolna sjećanja kada su upravo tako, zajednički, terorizirali glavni grad BiH – Sarajevo.

Ovakvi postupci nisu doprinos regionalnom pomirenju, već produbljuju podjele i vrijeđaju sjećanje na nevine žrtve.
Relativizacija historijskih činjenica i institucionalizacija narativa koji negiraju odgovornost za počinjene zločine nikada neće pobijediti istinu o opsadi i ubijanju građana ovog Grada.”

Pročitajte više

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.