Miro Lazović, predsjednik Foruma parlamentaraca 1990, predsjedavajući Vijeća za sprovođenje Deklaracije o ustavnim i drugim reformama i bivši predsjednik Skupštine Republike Bosne i Hercegovine
– jedna je od prvih osoba sa kojom je visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt razgovarao u novoj diplomatskoj ofanzivi u vezi sa izmjenama Izbornog zakona.
Lazović je za N1 otkrio detalje tog sastanka.
Bili ste među prvima u OHR-u. Kako i kad se uopće desio taj poziv i sa kojim pojašnjenjem?
To je kontinuitet razgovora Vijeća za sprovođenje Deklaracije o ustavnim i drugim reformama sa OHR-om i Schmidtom.
On je jedan od rijetkih visokih predstavnika koji je pokazao interese za stavove civilnih organizacija i moram reći da je prethodna sjednica PIC-a bila uz naše prisustvo.
Sve rezolucije o BiH, ona Evropskog parlamenta i Bundestaga, govore da se mora uspostaviti kontakt i sa civilnim organizacijama. Dogovor je bio da se tema razgovora ne prezentuje u javnosti.
Moj utisak sa tih razgovora nije pesimističan. Reakcije lidera posljednjih dana stoje samo u jednom malom segmentu (dokumneta koji je objavljen).
Schmidt je tokom razgovora rekao da su prioritet dvije stvari – poboljšanje izbornog procesa da nema krađe i deblokada Federacije.
Tri rečenice (tokom razgovora) za mene su bile značajne i one na neki način otklanjaju ove napade na Schmidta da želi cementirati etničke podjele.
– Nema etničke segregacije.
– Svjestan je da Aneks 7 (odnosi se na povratak i integraciju stanovništva koje je izbjeglo iz ratom zahvaćenih područja) nije u potpunosti proveden i da će se morati o tome voditi računa.
– Deblokada Federacije i uspostava efikasne vlasti nakon izbora.
Da li vam je Schmidt pokazao dokument koji je plasiran u javnost?
Nije. Iz ovog dokument koji se pojavio u medijima prepoznajem određene stavove koje je Schmidt iznosio.
Nije se tokom razgovora pominjao procenat prilikom biranja u Domu naroda. Pozivam Schmidta da se odustane od ovog procenta jer je to suprotno evropskim principima i standardima.
U svakom slučaju mislim da su reakcije pretjerane. Ovo vrijeme traži hladnu glavu.
Stranke pozivaju na proteste, tuzbe, stopiranje ovakve odluke – pozdravljate li takve pozive? Hoce li Vijeće imati nekih aktivnosti?
Vijeće u svome sastavu ima 45 potpisnika, od toga je devet stranaka koje su većinom u državnom parlementu. Mi ćemo vjerovatno sazvati u utorak sastanak svih potpisnika i prezentovati određene stvari kako ih vidimo, te ponuditi određena rješnja koja bi mogla biti prezentovana OHR-u.
Dogovor je da se se nastaviti razgovori sa OHR-om, a kako sam shvatio Schmidt ima namjeru ponovo pozvati predstavnike Vijeća.
Treba mu jasno reći ovo je crvena linija, a druge stvari poput deblokade Federacije – to je OK.
Nije mi jasan ni princip 8-5-2 prilikom izbora rukovodstva FBiH. Otvorio bih i to pitanje.
Pogledajte šta je poručio Lazović za N1.