Lider PDP-a Branislav Borenović kazao je danas kako nametnuti zakon o zabrani negiranja genocida i ratnih zločina treba na neko vrijeme staviti van snage te tako dati vrijeme domaći parlamentarcima da donesu svoje rješenje.
“Koliko vidim niko od vladajućih elita ne razmišlja da s prevaziđe Inzkova nametnuta odluka, to je nevjerovatno”, kazao je novinarima Borenović.
On kaže kako su svi vidjeli da je visoki predstavnik Christian Schmidt pisao parlamentarcima da se prevaziđe trenutno stanje.
“Imam osjećaj da je vlast taj ‘Inzkov božiji dar’ jedva dočekala”, izjavio je on.
Potrebno je naći rješenje u ustavnoj parlamentarnoj proceduri, da se Inzkov zakon na neko vrijeme odloži, a da se da vrijeme našim političarima da donesu svoje rješenje, naveo je on.
“Mislim da je s naše strane to korektan prijedlog”, zaključio je Borenović.
Podsjećamo, grupa Bosanaca i Hercegovaca i Amerikanca porijeklom iz BiH ujedinjenih u “Radnu grupu za Bosnu i Hercegovinu” uputila je pismo predsjedniku Sjedinjenih Američkih Država Josephu Bidenu apelirajući da odlučno odgovori na prijetnje suverenitetu i teritorijalnom integritetu BiH.
Pismo je uime Radne grupe potpisao David Pettigrew, profesor filozofije i studija holokausta i genocida na Državnom univerzitetu Southern Connecticut i član Upravnog odbora Studijskog programa za proučavanje genocida na Univerzitetu Yale.
Kako su naveli u pismu, od ključnog je značaja da se “nacionalisti iz reda bosanskih Srba i bosanskih Hrvata spriječe u destabilizaciji Bosne i Hercegovine putem prijetnji otcjepljenjem ili daljim produbljivanjem etničkih podjela, razvojem događaja koji bi u konačnici omogućio ostvarenje ciljeva genocida i međunarodne agresije iz 90-ih godina”.
Potpisnici pisma napomenuli su da je važno podržati visokog predstavnika međunarodne zajednice u BiH koji je vrhovni tumač i zaštitnik provedbe Dejtonskog mirovnog sporazuma.
Član Predsjedništva BiH Milorad Dodik u skorije vrijeme je pojačao napore na destabilizaciji Bosne i Hercegovine i regije istovremenim bojkotom državnih institucija, podrivanjem Ustava i prijetnjama o osnivanju entitetske vojske.
U izvještaju od 5. novembra 2021. godine Vijeću sigurnosti Ujedinjenih nacija, visoki predstavnik Christian Schmidt je upozorio da bi takve radnje predstavljale napuštanje ustavnog uređenja BiH i dejtonskog okvira i da “bi imale praktični učinak otcjepljenja RS” od BiH.
Visoki predstavnik je ovakav razvoj događaja nazvao “ozbiljnim napadom” na Dejtonski mirovni sporazum koji je osujetio svaku nadu u mir i pomirenje u Bosni i Hercegovini.
Još značajnije je, međutim, da se svaki takav potez RS ka otcjepljenju ili “autonomiji” ne smije shvatiti kao ništa manje nego ostvarenje njenih genocidnih osnivačkih ciljeva, smatraju u Radnoj grupi za BiH.