Načelnik Huskić govori kako je u Tešnju trend pada prometa od polovine novembra ali i manji broj zaposlenih. Sjednica Savjeta načelnika/gradonačelnika SDA je održana u hotelu Europi u Sarajevu. Na sjednici se razgovaralo o mnogobrojnim temama koje su važne za lokalne zajednice kako bi se na najbolji način ponudila rješenja za probleme.
O ovo sjednici ali i aktuelnim temama u emisiji „Dobar dan, BiH“ govorio je načelnik Tešnja Suad Huskić.
-Okupljeni su svi načelnici u SDA. Budući da je SDA imala veliki rast načelničkih pozicija smatrali smo da se trebamo okupiti. Teme se delegiraju unutar organa stranke ali se prezentuju javnosti kako bi se sve to riješilo.
Mi smo imali razgovor o brojnim temama kao što su ekonomski pokazatelji zabrane rada nedjeljom, pomoć lokalnim zajednicama, broj zaposlenih itd.
Svaka lokalna zajednica ima svoje izazove ali i projekete koji mogu pomoći drugima. Jačanjem lokalnih zajednica možemo pospješiti život građana – ističe Huskić.
Zabrana rada nedjeljom je izazvala mnogobrojne rekacije u bh. javnosti. Načelnik Huskić govori kako je u Tešnju trend pada prometa od polovine novembra ali i manji broj zaposlenih.
-Podsjetio bih javnost da je Tešanj sa 2.7 milijardi prometa. Oko 800 miliona KM od toga je trgovina ali smo mi općina prepoznata od FDI magazina za investiraje. Zadnjih 30 godina smo kreirali poslovni ambijent.
Usvajanjem Zakona o unutrašnjoj trgovini ali i uredbe pratili smo efekte. Imali smo reakcije i od potrošača i poslodavaca.
U januaru smo se posvetili propisima i zatražili ekonomske indikatore gdje smo vidjeli pad broja zaposlenih i pad prometa oko 14 miliona KM.
Zatražili smo da se to promijeni ali smo i zatražili da se ti podaci javno objavljuju. Mi smo u cijeloj ‘24. imali rast prometa ali smo doživjeli ozbiljan pad od polovine novembra do sada – kaže Huskič.
Ako bi se neradna nedjelja nastavila i u narednoj godini, Huskić ističe kako bi taj pad prometa bio u Tešnju između 35 do 40 miliona KM.
-Pad prometa bi bio između 35 do 40 miliona KM što utiče na PDV i broj zaposlenih. Vidjeli smo da bi to izazvalo novi broj pada zaposlenih ali i poreza. Mi smo željeli vidjeti šta misle potrošači, zaposleni i poslodavci.
Ono što su stavovi ispitanih je da se neradna nedjelja uvede u cijeloj BiH ali i da bude jednakopravna ekonomska utakmica – navodi Huskić za Hayat.