Nova njemačka vlada pozvala je danas Evropsku uniju da uvede sankcije Miloradu Dodiku zbog njegove secesionističke politike i odluke o povlačenje nadležnosti s državnog nivoa.
Reuters direktno navodi Oružane snage, Visoko sudsko i tužilačko vijeće (VSTV), Upravu za indirektno oporezivanje te kaže kako Njemačka smatra da su te tri institucije ključni stubovi zajedničke sigurnosti, vladavine prava i ekonomskog sistema u BiH, koja je nakon rata podijeljena na dvije autonomne regije.
“Napori za otcjepljenjem su neprihvatljivi, a ti zahtjevi to znače i ja sam ovdje lobirala da se uvedu sankcije postojećem režimu i protiv gospodina Dodika”, rekla je njemačka ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock novinarima nakon sastanka s kolegama iz EU u Briselu.
“The situation in #BosniaHerzegovina is worrying, efforts to secede are unacceptable. For me, this means that the existing sanctions regime should now also be used against Mr Dodik.” – Foreign Minister @ABaerbock after today's Foreign Affairs Council. #FAC pic.twitter.com/o9dwUP0JHM
— Germany in the EU (@germanyintheeu) December 13, 2021
Ona je ponovila komentare svog prethodnika Heika Maasa, dan prije nego što bi ministri za evropska pitanja EU trebali raspravljati o situaciji u Bosni.
Lideri EU će detaljnije razgovarati o situaciji na Balkanu na samitu sa istočnim susjedima ove srijede.
Podsjećamo, poznata borkinja za ljudska prava, mir i toleranciju u regiji, Sonja Biserko, komentarisala je nedavno dešavanja u Bosni i Hercegovini nakon što je NSRS usvojila informacije i zaključke kojim je Milorad Dodik, član Predsjedništva BiH i lider SNSD-a i formalno pokrenuo proces rušenja institucija Bosne i Hercegovine i formiranja svoje vojske.
“Milorad Dodika je sebe doveo u situaciju iz koje ne može nazad. On radikalizuje cijelu priču i ide do kraja. Odnosno da vidi da li to može da prođe, jer u međunarodnoj zajednicu uvijek ima onih koji to podržavaju.
To je sada jedna situacije gdje se ide na sve ili ništa”, upozorava Biserko.
S duge strane, veli, postoje jasna upozorenja iz Europske unije (EU), a iz Velike Britanije uskoro stiže specijalni izaslanik za Balkan, general Sir Stuart Peach, koji ima ogromno iskustvo.
“Imamo i upozorenja američke administracije. Mislim da Dodik dovodi sebe u situaciju kada će morati da se skloni s te pozicije. Mislim da međunarodna zajednica neće dopustiti raspad Bosne jer, to dovodi u pitanje Balkan u cjelini.
Jer mijenjanje granica u bilo kojoj fazi, bilo kada je uvijek praćeno nasiljem. Bosna je najugroženija u tom pogledu.
Ukoliko se odvoji RS , nastat će lančane reakcije jer imamo puno takvih pritajenih zahtjeva u regiji. To ostavlja Bošnjake stiješnjene između dvije ideje, dva pokreta. Istovremeno otvara pitanja u regionu, u samoj Srbiji”, dodala je.
Prema njezinim riječima, u toku je diplomatska ofanziva od strane Amerike i EU.
“Oni najavljuju djelovanje tako što će osujetiti položaj Milorad Dodika. Postoje glasovi protiv njega i u samoj RS. Ovi potezi dovode do kraja jednu iluziju, jedan koncept koji je inspirisan iz Beograda.
Biserko podvlači kao nema iluzija da će Dodik ići do kraja, ali da je uvjerena de će biti osujećen.
To sada dodaje na težini nakon govora njemačke šefice diplomatije.
Podsjetimo, zastupnici Narodne skupštine RS-a usvojili su više zaključaka kojima NSRS nastoji praktično destruirati institucije u oblasti pravosuđa, odbrane, sigurnosti, te indirektnih poreza. Za informacije i zaključke glasalo je 49 poslanika, inače članova vladajuće koalicije okupljene oko SNSD-a.
Zadužena je Vlada RS-a da u roku od šest mjeseci uputi na razmatranje i usvajanje u NSRS-u zakon o VSTV-u RS-a, zakone iz oblasti odbrane i sigurnosti, te zakon o porezu na dodatnu vrijednost i zakon o akcizama RS-a.
Uporedo su usvojeni zaključci da se na teritoriji RS-a, i to od dana stupanja na snagu novih entitetskih zakona, neće primjenjivati Zakon o VSTV-u BiH, Zakon o odbrani BiH, Zakon o službi u OS BiH, Zakon o OSA-i i Zakon o SIPA-i BiH, Zakon o sistemu indirektnog oporezivanja, Zakon o uplatama na jedinstveni račun i raspodjeli prihoda, Zakon o UIO, Zakon o postupku indirektnog oporezivanja, Zakon o postupku prinudne naplate indirektnih poreza, Zakon o PDV-u i Zakon o akcizama BiH.