Predsjedavajućem Vijeća Ministara BiH Zoranu Tegeltiji nije bilo dozvoljeno da se obrati na današnjoj sjednici Vijeća sigurnosti UN-a.
Ovo je potvrđeno za RTRS iz kabineta predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH.
“Tegeltija će naći način da Vijeće sigurnosti upozna sa ‘stvarnim’ stanjem u BiH”, navodi se u saopćenju kabineta Vijeća ministara BiH.
Podsjećamo, iz kabineta predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH je saopćeno kako očekuju od ambasadora SAD-a pri Ujedinjenim nacijama (UN) i stalnih članica Vijeća sigurnosti da omoguće Zoranu Tegletiji da se obrati na današnjoj sjednici Vijeća sigurnosti na kojoj će biti razmatrano stanje u BiH.
Tegeltija je svoje vrijeme za govornicom planirao iskoristiti da prezentira izvještaj Vlade RS-a te da govori protiv izvještaja visokog predstavnika o stanju u BiH.
Napominjemo da će se danas obratiti i član Predsjedništva BiH Šefik Džaferović. Nešto ranije, pred Vijećem sigurnosti UN-a govorio je i visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt uprkos protivljenju Kine i Rusije.
Također zbog Tegeltijinog boravka u New Yorku, član Predsjedništva BiH Milorad Dodik otputovao je u Brisel, umjesto njega, na sastanak premijera Zapadnog Balkana.
Schmidtovo obraćanje
Podsjećamo, visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Christian Schmidt odbratio se na sjednici Vijeća sigurnosti Ujedinjenih Nacija posvećenoj situaciji u BiH.
“Čast se obratiti ovom tijelu po prvi put u svojstvu visokog predstavnika. Prošlo je devet mjeseci otkako sam preuzeo ulogu. Nije lagan zadatak, ali je vrijedan poduhvat.
Istaknuo bi da narod BiH zaslužuje razumijevanje i posvećenost međunarodne zajednice. Radi se o vrijednom i miroljubljivom narodu svih etničkih pripadnosti”, kazao je Schmidt na početku obraćanja.
Iako postoje prijetnje ustavnom poretku države, prvenstveno iz jednog njenog dijela, nastavio je Schmidt – oni ozbiljni izazovi zafunkcionalnost postoje u cijeloj zemlji, a on se Vijeću sigurnosti odlučio govoriti o najozbiljnijima.
“Od početka ove godine međunarodni mediji spekulišu o početku rata. U Sarajevu su se demonstranti okupili ispred mog ureda pozivajući na intervenciju da to spriječim.
BiH je i dalje traumatizirana ratom. Sukob u Ukrajini je ozbiljan podsjetnik da rat na evropskom tlu nije nemoguć.
U tom kontekstu, i američki senatori su nedavno uočili da je ovo zabrinjavajući period za BiH. Zato sam zahvalan za prisustvo EUFOR-a.
Zašto je međunarodno prisustvo i dalje potrebno? U prethodnom periodu su vlasti RS nastavile sa retorikom i aktivnostima kojima se može podrivati ustavni okvir BiH”, rekao je Schmidt, podsjećajući na poteze vlasti RS vezane za prebacivanje nadležnosti sa države na entitet u određenim oblastima.