Predsjednik bh. entiteta Republika Srpska Milorad Dodik je u Beogradu komentarisao govor predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Željka Komšića pred Generalnom skupštinom Ujedinjenih nacija u New Yorku.
Dodik je za Komšića, koji je službeno predvodio delegaciju BiH i kao takav govorio pred Generalnom skupštinom UN-a, ustvrdio da je “neovlašteno nastupio”.
“Bilo je istupa političara iz BiH, Komšić je neovlašteno nastupio pred Generalnom skupštinom UN-a. Sve što je rekao, rekao je isključivo kao svoj lični stav, to nije stav BiH”, dodao je Dodik.
Dodik kaže da takvo ponašanje stvara “nerazmjerne situacije u kojima se Srbi iz Republike Srpske navodno moraju smjestiti u zemlju u kojoj ne mogu egzistirati, budući da ne postoje nikakvi osnovi za njeno postojanje i djelovanje”.
“U takvoj zemlji vjeruje se da, ako tvrdimo da pripadamo srpskom narodu i izražavamo naklonost prema Srbiji, da to nije u skladu s razumom, logikom, pa ni s politikom”, rekao je Dodik.
Dodik je također ustvrdio da je Bosna i Hercegovina “sklepana” i opisao ju kao eksperiment liberalnog svijeta.
“Već 30 godina pokušava se naći neki realan osnov za funkcionisanje BiH i uvijek iznova uprskaju ti političari iz Sarajeva”, ustvrdio je Dodik.
Oglasila se i Cvijanović
Članica Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željka Cvijanović izjavila je da govor predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Željka Komšića u Generalnoj skupštini UN-a nije usaglašen, ali da to nije ništa neoubičajeno u državi, gdje se godinama ne usaglašavaju govori koji se odnose na javne nastupe, kao ni stavovi.
“Nismo baš uspješni u tome. Tako da ono što se prezentuje vani često i po pravilu izgleda drugačije”, rekla je Cvijanović novinarima u Beogradu, komentarišući govor Komšića u kojem je optužio Srbiju i Hrvatsku da vrše udar na suverenitet BiH i da im u podjeli BiH pomažu i pojedini članovi međunarodne zajednice.
Cvijanović je istakla da nije saglasna sa Komšićem što se tiče susjeda.
“Nisam saglasna kad je u pitanju Srbija, jer ne vidim ništa što je problematično, a odnosi se na ponašanje Srbije kada je riječ o BiH”, dodala je.
Ona je ocijenila kako se Srbija pridržava Dejtonskog mirovnog sporazuma i da ne postoji izjava u kojoj su zvaničnici te zemlje osujetili, osporili ili doveli u pitanje bilo što se odnosi na BiH.
“Zaista uvijek promovišu Dejtonski sporazum, dogovor dva entiteta i tri naroda promovišu onako kao je to Ustav i Dejtonski sporazum predvidio.
Ja ne vidim nikakvo miješanje, bilo šta što može da prouzrokuje probleme u BiH”, rekla je članica Predsjedništva Bosne i Hercegovine.
Istakla je da postoji posebna bratska veza između bh. entiteta Republika Srpska i Srbije, kao i da je tu i političko razumijevanje, te ekonomska saradnja.
“Isto tako, treba reći da su te veze i pravno utemeljene na osnovu Sporazuma o specijalnim paralelnim vezama”, kazala je Cvijanović.