U kratkom vremenu međunarodna zajednica napravila je ogromne iskorake u Bosni i Hercegovini, što budi optimizam, tvrdi u razgovoru za portal Radiosarajevo.ba politički analitičar Davor Gjenero.
Gjenero je to kazao nakon što je visoki predstavnik Christian Schmidt sinoć upotrijebio bonske ovlasti, poništio entitetski zakon o nepokretnoj imovini, te sankcija Velike Britanije Miloradu Dodiku, članu Predsjedništva BiH, i predsjednici bh. entiteta RS Željki Cvijanović.
Poruka je poslana
„Naravno, na kratku stazu sankcije protiv Milorada Dodika i njegove sljedbenike same po sebi neće imati velikog efekta.
Niti sankcije prema političarima ili s politikom povezanim osobama iz Federacije neće dovesti do preokreta, ali je silno važno da je poruka poslana.
Bidenova administracija insistira na konceptu prema kojem je na Zapadnom Balkanu korupcija temeljni demokratski deficit, kako ona ne dovodi samo do siromašenja, nego i do razaranja demokratskih procedura i blokade demokratskih institucija.
Ta postavka vrlo je korisna za rastvaranje blokade u političkim institucijama BiH, ali može biti blagotvorna i za demokratizaciju drugih država“, objašnjava Gjenero.
Sramotna i bešćutna korupcija
Ova postavka je, kako kaže, zasnovana na načelima, a Bidenova administracija „jednako gleda i na totalitarni režim u Rusiji, za kojeg smatra da je uspostavljen na korupciji i da se održava korupcijom“.
„Bidenova administracija tako nastoji pomoći ‘skidanju cakline’ nacionalizma s nosilaca vlasti u manjem bh. entitetu, ali i s korumpiranih pojedinaca u cijeloj BiH.
Prisjetite li se samo toga da je zbog afere u kojoj je u bolničkom sustavu pod Dodikovom vlašću pacijentima davan industrijski, a ne medicinski kisik, pa se onda, da bi se afera zataškala, krenuli razarati agenciju za lijekove na razini BiH, koja je nastojala razriješiti skandal, vidite kako je duboko Bidenova retorika ispravna, a kako je korupcija sramotna i bešćutna, i kako se s korumpiranom politikom povezana ‘elita’ bogati na račun onih u čije se ‘nacionalne interese’ zaklinje“, kazao je.
Uspostavljen je, veli Gjenero, momentum za djelovanje.
„Visoki predstavnik Christian Schmidt je prvi put pokazao ono što su mnogi pretpostavljali, da razumije problem, ali da je poslovično oprezan.
Takvi akteri, koji su prošli obrazovanje u vrhunskoj javnoj upravi, kakav je Schmidt, koji je više javni službenik nego političar, možda odgađaju djelovanje, ali kad počnu djelovati postaju dosljedni i temeljiti.
Europa, zbog blokada u svojim institucijama, kasni za Amerikom u donošenju odluka, ali već smo navikli da američke demokratske administracije na Balkanu preuzimaju inicijativu i liderstvo.
Bidenova to sada radi uvjerljivo. Dodik u današnjim okolnostima moje doslovno ponavljati onu glupost srpskog nacionalizma o tome kako je Bog visoko, a Rusija daleko, a sam se doveo u situaciju u kojoj mu vjerojatno nema pomoći“, rekao je Gjenero.
Kaže da se građani mogu veseliti, jer ovaj proces neće stati.
„Velika prednost Bidenove administracije, kao i Europske unije kad konačno počne djelovati, je to što svoju politiku oblikuje s obzirom na načela, a ne kratkotrajne interese.
Kad je mehanizam potiskivanja onih koji blokiraju procese zbog korupcije započeo, građani BiH se mogu veseliti, jer taj proces neće oportunistički stati samo na Dodikovom krugu, a sankcije protiv aktera iz Federacije to već naznačuju“, zaključuje Gjenero.