Nakon što je nekadašni antiratni i građanski aktivista, danas član Socijaldemokratske partije Srbije Đorđo Žujović uspio uništiti mural osuđenog ratnog zločinca Ratka Mladića, veliki broj građana, aktivista i boraca za drugačiju Srbiju danas osjeća olakšanje.
S obzirom da su prethodnog dana mural s likom zločinca od ogorčenih građana branila policija Srbije, mnogima još uvijek nije jasno kada je Žujović, kanton kreča, uspio sakriti sramotu glavnog grada susjedne države.
– Izgleda da je to uradio u ranu zoru, kad policije nije bilo. To je fantastična vijest zato što se sve desilo u noći kad je bila i “Kristalna noć” (9. Novembra 1938., početak holokausta, op.a) i mislim da je to baš dobar znak – kaže za Avaz Nataša Kandić, osnivačica Fonda za humanitarno pravo i dugogodišnji borac za ljudska prava.
Ona smatra da je Srbija napravila veliku grešku, koja će ostati zapamćena, jer je mural Ratka Mladića zaštitila kao da je u pitanju spomenik heroju Narodnooslobodilačkog rata.
– Zaštitila je nekog ko je osuđen na doživotni zatvor zbog izvršenja genocida. To se nijednoj prethodnoj vlasti nije moglo dogoditi, to se dogodilo ovoj vlasti koja stalno govori da je za regionalnu stabilnost, bezbjednost, za izgradnju mira, da je garant regionalne stabilnosti. A sa druge strane usred Beograda angažovana je policija sa šljemovima da na Dan borbe protiv fašizma štite Ratka Mladića – ističe Kandić.
Jučer su aktivistkinje bacale jaja na sliku osuđenog ratnog komandanta VRS, policija je privela Aidu Ćorović i Jelenu Jaćimović, a građani Beograda su se sinoć okupljali ispred murala.
Velika energija
– Posebno upadljivo je bilo što je mural došao da brani i sam ministar policije (Aleksandar Vulin, op.a), što je izazvalo veliki podsmijeh. Došao je u svojoj omiljenoj crnoj odjeći ili uniformu, ali sve je nekako povezivano sa 9. novembrom 1938. godine. Ipak, svjetlost se na kraju nekako pojavila.
Od te velike energije koja je jučer stvorena preko društvenih mreža, taj građanski protest je urodio plodom. Žujović je izveo akciju kojom je osvjetlao obraz građanske Srbije, a vlast je unižena do zemlje – dodaje Nataša Kandić.
Kandić ističe da je Srbija, nakon godina depresije, nemoći i stalnog suočavanja sa rastom nacionalizma, danas dočekala dan olakšanja.