PORUKE KOJE SU STIGLE IZ BANJA LUKE Srpski narodni pokret – “Izbor je naš”: Rusi u Ukrajini su kao narod ugroženi

Srpski narodni pokret -„Izbor je naš“ jutros je iskazao podršku Rusima u Ukrajini na način što je u Banjoj Luci postavio veliki transparent na kojem je napisano: “Rusi Ukrajine, Srbi su uz vas. To se zove sloboda!”. Dane Čanković, predsjednik Srpskog narodnog pokreta za N1 rekao da je ubijeđen da su Rusi u Ukrajini ugroženi kao narod.

“Oni su tamo drugorazredni građani. Kijev pokušava da ih stavi u jedan podređen položaj. Zabranjuju im ruski jezik i pokušavaju da im mijenjaju identitet“, rekao je Čanković.

Istaknuo je i da smatraju da to nije istinska politika Kijeva, nego nametnuta politika koja dolazi sa strane.

“Ona dolazi od onog centra moći koja nameće čitavom svijetu jednu nepravednu globalizaciju i to sa svojom strategijom koju su doveli do savršenstva a ona se zove – zavadi pa vladaj”, kazao je Čanković.

Kako su ranije naveli u saopštenju iz Srpskog narodnog pokreta, u toku dana će se obratiti ambasadorima Rusije u Srbiji i Bosni i Hercegovini sa molbom da predstavnicima oblasti Donjeck i Lugansk u Ukrajini proslijede njihovo otvoreno pismo podrške.

Situacija na istočnoj granici EU-a s Bjelorusijom i na rusko-ukrajinskoj granici je zabrinjavajuća, kaže Oliver Rolofs. Rusija vodi hibridni rat, koji ne predstavlja samo prijetnju Ukrajini i to je izazov za novu vladu.

Koalicijski sporazum “Semafor-vlade” mudro je Rusiji posvetio većinu prostora u poglavlju “Bilateralni i regionalni odnosi”. Osim prijateljskih riječi, koje svjedoče o dubini i raznolikosti njemačko-ruskih odnosa, nedvosmisleno se izražava ​​kritika agresivnog kursa Rusije u neposrednom susjedstvu.

Govori se o “pokušajima destabilizacije Ukrajine, nasilju u istočnoj Ukrajini i nezakonitoj aneksiji Krima”, kao i o “sveobuhvatnom ograničavanju građanskih i demokratskih sloboda”, piše DW.

Drugim riječima: Rusija vodi psihološki, hibridni rat koji nije ograničen na Ukrajinu i susjedne zemlje, već predstavlja sve veću prijetnja cijelom Zapadu.

Invazija Ukrajine kao realni scenarij

Ruske bombardere, koji mogu nositi nuklearne bojeve glave, presreću borbeni zrakoplovi NATO-a iznad Sjevernog mora. Bjeloruski vladar Aleksandar Lukašenko ucjenjuje Europsku uniju izbjeglicama uz potporu ruskog predsjednika Putina.

Na rusko-ukrajinskoj granici Kremlj je stacionirao gotovo sto hiljada vojnika i teško naoružanje. Cyber ​​napadi na Ukrajinu i EU su na dnevnom redu.

Posljednjih sedmica sukob s Rusijom se intenzivirao na nekoliko frontova, živci su na ivici – ruska invazija na Ukrajinu sada je klasificirana kao realni scenario u Washingtonu i Kijevu i budi mračna sjećanja na rusku aneksiju Krima 2014. godine. Upravo sada Berlin i EU moraju uzeti u obzir ukrajinske sigurnosne brige i stati uz Kijev.

Politika umirivanja i popuštanja Kremlju imala bi katastrofalne posljedice – za cijelu Europu, ne samo za Ukrajinu.

Pročitajte više

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.