Pravni ekspert Ademović o neustavnom danu RS: “Srednjovjekovna teorija “krvi i tla” se ovako razvila”

Proslava neustavnog dana RS odraz je općeg stanja u tom entitetu, kako javnih struktura, tako i društva u cjelini, izjavio je za „Avaz“ ekspert za ustavno pravo Nedim Ademović. Istovremeno, dodaje, proslava 9. januara je i odraz stanja države BiH, njenih slabosti i potkapacitiranosti da se suprotstavi antidemokratskom i anticivilizacijskom djelovanju iz RS.

Pravni ekspert Nedim Ademović o neustavnom danu RS: Ovako se razvila i srednjovjekovna teorija “krvi i tla”

Standardne izjave

-Da li će i ove godine proslava biti održana bez ikakvih posljedica, domaćih ili međunarodnih, ne znam.

To zavisi od toga je li institucionalni odgovor države, prije svega, u vidu postupanja Tužilaštva BiH, dobio na snazi i kvaliteti u posljednjih 12 mjeseci ili i dalje preovladava impotentnost.

Zavisi i od volje međunarodne zajednice, zadužene za demokratizaciju BiH, koja će to i ovaj put posmatrati uz standardne izjave o zabrinutosti ili će krenuti u izricanje sankcija i poduzimanje drugih adekvatnih mjera – kaže Ademović za „Avaz“.

Satiranje drugog

Podsjeća da se 9. januara slavi dan kada je grupa ljudi, vezana etničkom i vjerskom pripadnošću, a koji će svi redom pred međunarodnim sudovima kasnije biti osuđeni kao ratni zločinci, odlučila da neustavno otcijepi dio državne teritorije, proglasi svoju etničku zajednicu državotvornim narodom na njoj, a sve druge stavi u položaj građana drugog reda, provodeći takvu odluku uz najgore moguće ratne zločine, uključujući genocid.

-Iz sličnih poduhvata u historiji se razvila srednjovjekovna teorija „krvi i tla“, „čija teritorija, toga je i vjera“, koja nije ništa drugo nego ideologija satiranja drugog i drugačijeg radi uspostavljanja vladavine vlastitog naroda na određenoj teritoriji.

Tu teoriju su baštinili mnogi totalitarni režimi, iz nedavne prošlosti nacionalsocijalisti, ali i današnji etno-nacionalisti.

Iza 9. januara krije se ideja da srpski narod bude jedini državotvoran u RS, da se govori samo srpski jezik kao službeni, a da pravoslavlje bude državna vjera.

Sve ovo nisu moje riječi! To je pisalo u tadašnjoj Deklaraciji o proglašenju Republike srpskog naroda Bosne i Hercegovine” od 9. januara 1992. godine, a naknadno pretočeno u ustavne norme prvog ustava srpske republike Bosne i Hercegovine – naglašava Ademović.

Autoritet institucija

Odluke Ustavnog suda BiH samo su logična posljedica, zaključuje naš sagovornik, jedino takve su i bile moguće i one se danas, u Evropi, u 21. vijeku podrazumijevaju.

-O snazi države BiH i akcionom planu jačanja državnih struktura da se odupru ovakvim i sličnim pojavama, moramo raspravljati. Quo vadis Bosna i Hercegovina?

Šta i kako dalje ako i kada jednog dana ostanemo bez aktivne podrške međunarodne zajednice koja je osigurač mira u BiH?

Kada damo odgovor na ovo pitanje, imat ćemo rješenje i za izvršenje odluka Ustavnog suda BiH, uključujući i onu vezanu za 9. januar. Kada damo odgovor na ovo pitanje, imat ćemo rješenje i za odbranu autoriteta državnih institucija, a, samim tim i odbranu našeg ustava iz kojeg proizlazi njihova (ne)moć – kaže pravni ekspert Nedim Ademović.

Pročitajte više

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.