Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić obratio se medijima u okviru današnjeg programa i početka obilježavanja 9. januara kao “Dana Republike Srpske” kojeg je Ustavni sud BiH u dva navrata proglasio neustavnim. Stevandić je kazao da nikome ne treba dozvoliti da “mijenja datume rođenja Republici Srpskoj”.
“Mi ne određujemo datume rođenja drugima niti šta su im svetinje i ne damo nikome drugom da nama mijenja datum rođenja. Nismo konvertiti da odbacimo ono što jesmo, da se odreknemo onih koji su tog dana digli ruku za Deklaraciju o Republici Srpskoj”, kazao je Stevandić na početku.
Dodao je da “odbacuju mržnju i ne daju joj da im komanduje osjećanjima”.
“Mržnju odbacujemo, odbijamo ali joj isto tako ne dozvoljavamo da komanduje našim osjećanjima. Ne bojimo se, postojani smo i hoćemo da budemo dostojni onih koji su Republiku Srpsku stvarali”.
Inače, Ustavni sud BiH je 2015. godine utvrdio da je neustavan 9. januar kao dan Republike Srpske, odnosno osporio je 9. januar kao datum, a ne obilježavanje dana RS kao praznika.
Narodna skupština RS je potom iz Zakona o praznicima izbacila Zakon o Danu RS i usvojila ga kao poseban sekularni praznik. Zahtjev za ocjenu ustavnosti tog zakona podnijeli su delegati Bošnjaka i Hrvata u Vijeću naroda RS.
Ustavni sud BiH je 29. marta 2019. proglasio 9. januar neustavnim, odnosno poništio dio člana Zakona o Danu RS.
Inače, ove godine obilježavanju neće prisustvovati predsjednik RS Milorad Dodik zbog postoperativnog oporavka.
U međuvremenu, ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine (BiH) Elmedin Konaković uputio je inicijativu Vijeću ministara BiH da se 9. januar proglasi danom žalosti na teritoriji cijele BiH.
Konaković se na ovaj potez odlučio na osnovu inicijative Udruženja žrtava i svjedoka genocida, pokret “Majke enklave Srebrenica i Žepa” i “Žene Podrinja” .
U obrazloženju inicijative je naveo da je na taj datum 1992. godine došlo do proglašenja “države srpskog naroda” u BiH, što je bio uvod u planove razbijanja BiH i početak UZP-a praćeno zločinima nezapamćenim od Drugog svjetskog rata.
“Ovaj datum predstavlja simbol etničkih podjela, političkog segregiranja i pogubnih posljedica koje su dovele do gubitaka ljudskih života, uništenja porodica i generacija koje su pretrpjele gubitke tokom rata”, naveo je Konaković.
Rekao je da je proglašenje 9. januara, prema presudama Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju, prvi zločinački plan koji je pokrenuo spiralu zločina na području bivše Jugoslavije, a fokusiran prema BiH i Hrvatskoj,
pokrenut od Slobodana Miloševića i njegovih saradnika, uključujući Jovicu Stanišića i Frenkija Simatovića, presuđene pred međunarodnim sudovima, kao i pomagača u BiH predvođenih ratnim zločincima Radovanom Karadžićem i Ratkom Mladićem.