Iz teksta prijedloga rezolucije o Bosni i Hercegovini Evropske narodne stranke na današnjem Kongresu izbačen je termin “legitimno predstavljanje”, čime je HDZ-ov prijedlog odbačen, a oglasio se i Bakir Izetbegović, koji je u posljednje vrijeme na udaru javnosti iz mnogo razloga.
U prijedlogu rezoluciji EPP-a se navodi:
“U kontekstu drastično pogoršanog sigurnosnog okruženja u Europi, određenog agresijom Rusije na Ukrajinu, Europska unija mora spriječiti moguće nove scenarije i uložiti napore kako bi usmjerila Jugoistočnu Europu ka ubrzanom prihvatanju temeljnih europskih vrijednosti.
Kao što se zaključuje u Hitnoj rezoluciji Europske pučke stranke (EPP) sa Kongresa u Zagrebu 2019., “Zapadni Balkan ostaje regija od strateške važnosti za EU jer stabilnost, ekonomski i društveni razvoj regije ostavljaju direktne posljedice na EU”. Ističe se kako proces pristupanja igra suštinsku ulogu u osiguravanju transformacije Bosne i Hercegovine u stabilnu i funkcionalnu europsku zemlju.
EPP izražava zabrinutost zbog nedostatka reofrmi koje trebaju biti usvojene i skladu s 14 prioriteta iz Mišljenja Europske komisije. Kako bi se ostvario kandidatski status, EPP snažno vjeruje kako bi se barem nekoliko prioriteta trebalo implementairati što prije, gdje su izborna i ustavna reofrma, kao i osiguravanje funkcioniranja svih državnih institucija, od posebne važnosti. Značajan napredak u sprovođenju drugih vitalnih reformi kao što su jačanje mehanizma kordinacije o EU pitanjima, osiguravanje efikasne kordinacije i kapaciteta za upravljanje granicom i migracijama kao i sprovođenje antikorupcijskih mjera bi trebalo biti ostvareno uporedo.
EPP pozdravlja zaključke Europskog vijeća o Bosni i Hercegovini donesenih 24-15. marta. EPP podržava posjetu predsjedavajućeg Europskog vijeća Sarajevu koja je uslijedila, što je potvrdilo najviši nivo angažmana kako bi se postigao dogovor o izbornoj i ustavnoj reformi. Također pozdravljamo napore svih institucija, uključujući Europsku komisiju, Europsku službu za vanjske poslove, Ured visokog predstavnika i Venecijansku komisiju, u pružanju pomoći političkim liderima u BiH kako bi postigli konsenzus. Pozdravljamo korake koje su bh. lideri i parlamentarci poduzeli kako bi postigli političke dogovore i usvojili amandmane koji su omogućili izbore u Mostaru u decembru 2020. godine, naglašavajući multikuluturalnu realnost BiH.
Oštro osuđujemo nedavne neprihvatljive poticaje kojima se stavlja pod pitanje teritorijalni integritet, jedinstvo i suverenitet zemlje. Svaka neustavna, secesionistička aktivnost, koja izlazi van ustavnog i pravnog okvira, mora prestati, dok trenutne blokade institucija moraju smjesta prestati kako bi se Bosna i Hecegovina mogla pozabaviti neophodnim reformama i dalje slijediti svoju EU perspektivu.
EPP podržava politički dijalog koji mora postati prioritet nad blokadama najbitnijih političkih procesa i reformi, koje produžuju političku krizi što je potencijalni rizik za demokraciju, stabilnsot i vladavinu prava u Bosni i Hercegovini.
EPP poziva na hitno rješavanje izborne reforme na inkluzivan način, pridržavajući se zahtjeva za članstvo u EU. Izborna i ustavna reforma, u skladu s EU principima kao i odlukama međunarodnih i ustavnog suda, što uključuje jednakost tri konstitutivna naroda, Ostale i sve građane.
EPP poziva sve političke lidere i institucije u Bosni i Hercegovini da daju konstruktivni doprinos kako bi se osigurali pošteni izbori i u proces uključile sve sestrinske stranke EPP”, stoji u prijedlogu rezolucije.
Izetbegović ja danas prisustvovao 27. Kongresu Evropske narodne stranke (EPP) u Rotterdamu na kojoj je i usvojena ova rezolucija.
“Zahvaljujem se prijateljima i partnerima iz Evropske narodne stranke (EPP) što su uvažili naše argumente i u usvojenoj Rezoluciji prepoznali prave prioritete u Bosni i Hercegovini, te jasno označili političke aktere koji blokiraju demokratske procese i put naše zemlje prema Evropskoj uniji”, kazao je Izetbegović.
Pozdravio je i osudu politika koje prijete teritorijalnom integritetu, jedinstvu i suverenitetu zemlje.
“Uz jasnu poruku da bilo kakve neustavne secesionističke akcije, koje izlaze iz ustavnih i zakonskih okvira, moraju prestati kako bi se omogućilo Bosni i Hercegovini da se posveti neophodnim reformama i dalje slijedi svoju EU perspektivu”, dodao je Izetbegović.
Izetbegović je danas tokom diskusije podsjetio da je u Bosni i Hercegovini prije 15 godina postojao konsenzus u vezi sa pristupanje NATO-u i Evropskoj uniji, ali da nije postojalo dovoljno volje sa druge strane, koja je, kako je istaknuo, moglo omogućiti ubrzani pristup ovim asocijacijama, kao što je to Bosna i Hercegovina zasluživala.
Podsjećamo, Kongres Evropske narodne stranke (EPP) usvojio je danas prijedlog “Hitne rezolucije o izbornoj reformi u BiH”, ali je iz nje izbacio HDZ-ov prijedlog “legitimnog predstavljanja”.