Premijer RS-a Radovan Višković komentirao je presudu Evropskog suda za ljudska prava u slučaju “Kovačević” te je naglasio kako takva odluka nikada neće biti provedena u BiH jer ugrožava interese RS-a. Tokom boravka na Palama, Višković je rekao kako Evropski sud za ljudska prava može donositi određene presude, ali da one nemaju nikakav značaj u praksi.
“Mogu donositi kakve odluke hoće, ali to se neće desiti. Sebi sam dao zadatak da takve informacije uopće ne komentarišem.
To je nečija muzička želja, što priželjkuju neki i da u mirnodopskim uslovima ostvare ratne ambicije”, rekao je Višković.
Poručio je da, dok Bosna i Hercegovina ima dejtonski ustav, takva priča ne može biti primijenjena u praksi.
“Dok je BiH pod Dejtonskim ustavom od te priče nema ništa. Može presude donositi Strasbourg, Ustavni sud, Sud BiH i Tužilaštvo, RS ima svoje nadležnosti i pravac.
Želim im svu sreću, ali naučite se da u BiH možemo živjeti zajedno, da se uvažavamo i poštujemo”, poručio je premijer ovog bh. entiteta.
Na kraju komentara, Višković je rekao kako svako nametanje gasi Bosnu i Hercegovinu.
“Sa Pala pozivam kolege u Sarajevu.
Ako želite BiH, onda morate priznati jednu činjenicu, a to je RS i da se mora razgovarati zbog budućnosti te vaše Bosne i Hercegovine koju zastupate.
Kada to budete shvatili, onda možete pričati o budućnosti Bosne i Hercegovine”, zaključio je Višković.
Podsjećamo, Kovačević se žalio Sudu jer tokom Općih izbora 2022. godine nije mogao glasati za kandidate za Predsjedništvo BiH i indirektno za Dom naroda BiH, a koji na najbolji način predstavljaju njegove političke stavove, jer nisu pripadnici tri konstitutivna naroda niti žive u odgovarajućem entitetu.
Sud je utvrdio da su takvi uslovi diskriminatorni i u suprotnosti sa članom 1. Protokola br. 12 Evropske konvencije za ljudska prava u kontekstu prava na sudjelovanje u izborima za Dom naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine.
Sud je utvrdio da je sadašnji politički sistem etničku zastupljenost učinio važnijom od bilo čega drugog time jačajući etničke podjele u zemlji.
Sud je utvrdio diskriminaciju i u slučaju nemogućnosti glasanja za članove Predsjedništva BiH ako ne dolaze iz određenog konstitutivnog naroda ili ne žive u određenom entitetu.