Američki senator Chris Murphy se osvrnuo na situaciju u Bosni i Hercegovini, te upozorio da bi raspad države mogao lako dovesti do povratka nemirima na Balkanu i da je vrijeme da se SAD angažuju po tom pitanju.
“Sve oči su trenutno uprte u Ukrajinu, ali u blizini se razvija nova kriza,” napisao je Murphy na Twitteru, the upozorio da “pojačana separatistička retorika bosanskih Srba” predstavlja prijetnju miru na Balkanu.
“Ovog utorka navršava se 26 godina otkako su predsjednici Bosne, Hrvatske i Srbije potpisali Dejtonski sporazum, čime su okončane godine etničkog rata nakon raspada Jugoslavije.
26 godina krhkog, ali teško stečenog mira na Balkanu,” navodi on, te dodaje da je u borbama ubijeno četvrt miliona ljudi, još dva miliona je moralo da napusti svoje domove, te je hiljade ljudi masakrirano i silovano tokom etničkog čišćenja.
“Sve se to dogodilo prije samo 30 godina. Mnogi od počinilaca i žrtava su još živi,” dodao je.
Murphy objašnjava da, kako bi se održao mir u BiH, dogovoreno je da se vlast u zemlji podjeli između bosanskih Srba i Hrvata, te Bošnjaka.
“Kako bi se održao mir u novoj državi Bosni i Hercegovini, vlast je trebala biti podijeljena između bosanskih Srba i Hrvata, te Bošnjaka. Podijeljena vlada nikada nije stvarno funkcionirala, a tenzije između ovih grupa su u porastu,” piše on.
“Nova kriza nastala je zbog nastojanja lidera bosanskih Srba Milorada Dodika da se dijelovi zemlje u kojima dominiraju Srbi efektivno otcijepe, stvarajući odvojeni vojni, pravosudni i poreski sistem. Putin ga je bodrio u ovome,” naveo je Murphy.
“Dezintegracija Bosne mogla bi lako dovesti do povratka nemira na Balkanu. Ovo bi bila katastrofa i vrijeme je da se SAD snažnije angažuju, uz mješavinu strategije štapa i mrkve (i puno dobrog staromodnog prisustva),” zaključio je.