O sve većim poskupljenjima, inflaciji koja svakodnevno raste i ostalim ekonomskim temama je govorio profesor na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu Anto Domazet.
Domazet je pojasnio da nije isto da imate dohodak od dvije hiljade KM, a samac ste i neko ko ima suprugu i djecu, a pritom je supruga nezaposlena, prenosi N1. Zbog toga bi država trebala novčano pomoći najugroženijima.
“To su transferi, to je ono što bi trebalo da jedna moderna država ima, a to je socijalna karta u kojoj su tačno identificirani društveni slojevi koji su na margini, ugroženi, koji su na granici siromaštva i koji moraju imati direktnu pomoć.
Njih neće spasiti smanjenje PDV-a, neće ih spasiti ukidanje akciza, oni se ne voze, ne troše gorivo”, kazao je Domazet.
Ekonomski rast ne donosi svima boljitak, objašnjava Domazet jer siromašniji će biti siromašniji, a bogati još bogatiji.
“U ekonomskom rastu nemaju svi jednake koristi , najveće koristi imaju najsposobniji”, kategorično je rekao Domazet.
Domazet, ekonomski ekspert, u svojim prethodnim javnim nastupima podcrtavao je da je zaduživanje entiteta na stranim berzama samoubilački akt. Domazet je kazao da se tu nema čime hvaliti, te da se mnogo bolje zaduživati kod MMF-a ili kod domaćih banaka, nego na Londonskoj ili Bečkoj berzi.
“Zaduživanje u BiH je nužnost. Imamo deficit 6 posto BDP-a. Moramo osigurait da se nastavi rad ključnih funkcija u društvu. Sve to podrazumijeva provođenje bitnih reformi”, rekao je.
Što se tiče zaduživanja RS na Londonskoj berzi od 300 miliona – istakao je tada da je to samoubilački akt.
“Po zakonu, RS je morala da traži saglasnost Parlamentane skupštine za ovo zaduživanje. Čak ni tada to ne bi bio dug iza kojeg bi stajala BiH. Dva puta se to dešava.
BiH nema nikakvih odgovornosti u vezi sa isplatom obveznica. Zaduženje entiteta ili distrikta neće biti državni dug i država neće imati nikakve obaveze u vezi sa tim dugom”, pojasnio je Domazet, citirajuću da to stoji u članu 49. odgovarajućeg zakona, govorio je tada Domazet.