Semina Ajvaz, profesorica na Odsjeku za komunikologiju Univerziteta Džemal Bijedić, je analizirala način komunikacije Milorada Dodika, s posebnim osvrtom na neverbalnu komunikaciju.
Nije izostao veći broj reakcija nakon ovosedmičnog susreta ovog člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine i predsjednika SNSD-a s britanskim specijalnim izaslanikom za Zapadni Balkan Stuartom Peachom.
Najviše reakcija je izazvalo Dodikova ruka u džepu dok se u zgradi Predsjedništva rukovao s Peachom i fizička distanciranost od ostalih članova Predsjedništva. Gledao je u stranu suprotnu od one na kojoj se nalazi sagovornik, kao i u sat i mobitel. Mnogi su to ocijenili kao vrlo neprimjerenim.
Ovo nije prvi put da se tako ponaša, odnosno komunicira s javnošću. Fizička distanciranost od političkih neistomišljenika je vrlo česta, rijetkost nije ni da snažnije potapše nekoga po ramenu ili leđima, da nekoga vrijeđa te da harmonikašem reaguje na političku krizu u zemlji i štrajk glađu radnika Željeznica Republike Srpske.
“Vjeran bahatom stilu komunikacije”
Profesorica Ajvaz smatra da je Dodik dosljedan u svojoj komunikaciji čije je osnovno obilježje bahatost.
“Uvijek je vjeran svom stilu. Njegova komunikacija nije lišena nadmenosti i bahatosti. Govorom tijela potvrđuje sve one poruke koje nam šalje prijetećim tonom, tj. verbalnom komunikacijom”, kazala je za Klix.ba.
Komentarisala je njegov odnos prema Peachu, tj. šta je želio poručiti ponašanjem prilikom ovog susreta.
“Prilikom susreta s Peachom je neverbalnom porukom poslao poruku nezainteresovanosti za razgovor. Gostu nije iskazao dobrodošlicu – držanjem ruke u džepu. Distanciranjem od druga dva člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine je poručio da nije transparentan i spreman za saradnju”, ocijenila je Ajvaz.
Kako je kazala, njegov nivo političke kulture je izrazito nizak i žalosno je da se govori o čovjeku koji obnaša najvišu funkciju u državu.
“Ne poznaje osnove državničkog ponašanja. Izjavama poput da u ‘Njemačkoj nije bio pet godina, pa ne moram ni sada’ ističe političku nekulturu”, dodaje naša sagovornica.
“Samodopadna osoba koja ne uspjeva sakriti nervozu”
Izdvojila je detalj iz njegove svakodnevne verbalne komunikacije, a na osnovu kojeg je zaključila da je riječ o samodopadnoj osobi.
“To je vjerovatno poželjan diskurs onima koji su ga birali, to je nešto po njihovoj mjeri. Uočljivo je da u medijskim nastupima ima prijeteći ton i efekat ‘ja’. Rečenice često počinje s ‘ja mislim’. Time ostavlja dojam samodopadnosti”, naglasila je.
Ocijenila je da ipak ne uspjeva prikriti nervozu te je ukazala da je njegov rječnik oskudan.
“Koliko god se trudi biti autoritativan i ravnodušan, itekako je vidljiva nervoza u govoru. To je proizvod želje da sve drži pod kontrolom. Zabrinjavajuće je što je jako siguran u svoj oskudni i bahati rječnik. Sve one koji su iole pismeni ne može impresionirati”, kazala je.
Pitali smo Ajvaz da li ipak postoji razlika u Dodikovoj komunikaciji s političkim i domaćim političarima.
“Osoba je koja se zna odlično prilagođavati. Međutim, sa stranim zvaničnicima je prisutna doza bahatosti. On kaže: ‘Vi mene možete sankcionisati, ali mi opet dolazite na noge i želite razgovarati’. Pokazuje nepoštovanje prema svima. On vrijeđa sve i svašta – državu, institucije, novinare, strane zvaničnike. Prevršio je svaku mjeru”, zaključila je profesorica Semina Ajvaz u izjavi za Klix.ba.