Potpredsjednik Republike Srpske Ramiz Salkić rekao je danas da je visoki predstavnik svojom pasivnošću i izražavanjem zabrinutosti na sve pojave u bh. entitetu RS doveo sebe u situaciju da NSRS raspravlja o njegovom radu.
Salkić je istakao da zbog institucionalnog položaja Bošnjaci u bh.entitetu RS nisu u mogućnosti da zaštite svoja prava.
“Svojim nedjelovanjem na provođenju antidejtonskih procesa u ovom entitetu visoki predstavnik je u proteklim godinama ohrabrio Milorada Dodika da provodi seperatističku politiku. Izražavanje zabrinutosti umjesto konkretnih reakcija na kršenje Dejtonskog mirovnog sporazuma u ovom entitetu sve nas zajedno dovelo je u veoma tešku situaciju”, saopćio je Salkić.
Dodaje da je “sistemska diskriminacija koju provode vlasti bosanskih Srba u bh. entitetu RS prema Bošnjacima, koji su se vratili na svoja ognjišta, najočitiji primjer kršenja Aneksa VII Dejtonskog mirovnog sporazuma”.
Diskriminacija kao sredstvo za mirnodopsko etničko čišćenje prostora koji se nepravedno zove samo po jednom narodu ostavlja drastične posljedice na Bošnjake u ovom entitetu, dodaje.
Visoki predstavnik, OHR, PIC, OSCE, Kancelarija Evropske komisije to posmatraju kao da se ništa ne dešava, baš kao što činili 1992. i 1995. godine.
“Zbog institucionalnog položaja Bošnjaka u ovom entitetu selektivnom primjenom Odluke Ustavnog suda Bosne i Hercegovine o konstitutivnosti naroda na cijeloj teritoriji BiH u koji nas je doveo visoki predstavnik Wolfgang Petritsch nismo u mogućnosti da zaštitimo svoja prava. Vaš aktivan pristup u entitetu FBiH kada se pojavi neki problem je za pohvalu, ali ostaje velika sumnja i nepovjerenje Bošnjaka u entitetu RS, zašto nemate isti pristup i u ovom dijelu BiH”, stoji u saopćenju.
Kršenje Dejtonskog mirovnog sporazuma, ustavnih odredbi Bosne i Hercegovine i entiteta, zakonskih odredbi BiH i entiteta, negiranje genocida i veličanje presuđenih ratnih zločinaca su više nego dovoljan razlog za reakciju, upozorava Salkić.
“Nove prijetnje referendumom o statusu entiteta RS novi su udar na Dejtonski mirovni sporazum za koji vjerujem da će ponovo izazvati veliku zabrinutost kod članica PIC-a i visokog predstavnika, ali isto tako vjerujem bez ozbiljne posljedice po one koji su prijetnja miru i stabilnosti u Bosni i Hercegovini”, zaključuje se u reakciji.