Zastupnica u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije BiH i predsjednica Glavnog odbora Naše stranke Sabina Ćudić je boravila u Beogradu gdje je govorila o pitanjima pravne odgovornosti u vezi s negiranjem genocida nad Bošnjacima u Srebrenici.
Podsjećamo da je presudama Međunarodnog suda pravde, Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju i Suda BiH utvrđeno da se u julu 1995. godine na području općine Srebrenica dogodio genocid, u kojem je živote izgubilo više od 8000 ljudi.
Relativizacija, odnosno negiranje genocida nad žrtvama bošnjačke nacionalnosti je u posljednjem periodu sve češće dio javnog narativa, a takve se izjave mogu čuti čak i od visokih političkih dužnosnika iz BiH i regije.
Tako su bh. i regionalnu javnost šokirale izjave hrvatskog predsjednika Zorana Milanovića, koji je uzastopce upoređivao “veličinu” genocida u Srebrenici sa holokaustom i “Jasenovcem”.
Bivši visoki predstavnik u BiH Valentin Inzko je na kraju svog mandata nametnuo Zakon o zabrani negiranja genocida s ciljem da bi se negatori sankcionisali te kako bi prostor za njihovo djelovanje bio minimiziran.
Stručnjaci smatraju da se donošenjem ovog zakona štiti kredibilitet MKSJ, kao i dostojanstvo žrtava koje su ubijane uime političkog sistema.
Donošenjem ovog zakona i titulacije države BiH kao vlasnice državne imovine, vlasti iz RS-a su odlučile povući svoje odluke iz institucija BiH, a što je bila uvertira ka blokadi svih odluka koje se donose na nivou BiH.
Bojkotom Parlamenta, Vijeća ministara i Predsjedništva BiH – država je dovedena u najveću postdejtonsku institucionalnu krizu.
Podsjećamo, Naša stranka je ranije podnijela inicijativu za donošenje Zakona o zabrani negiranja genocida, a zastupnica Ćudić je govorila i o posljednjim dopunama Krivičnog zakona BiH, kao i o kontekstu odnosa međunarodne zajednice prema negatorima genocida.
“Zahvalna sam i inspirisana aktivistima i aktivistkinjama u regionu koji godinama vode hrabru borbu protiv negiranja genocida, ratnih zločina i zločina protiv čovječnosti. To su vrijednosti koje Naša stranka živi i zagovara.
Zahvalna sam na pozivu, prepoznavanju našeg rada i spremna doprinijeti daljnjim strategijama borbe, u Parlamentu, u nevladinom sektoru, kroz zagovaranje u međunarodnim institucijama.
Ovo je ujedno i poziv i upozorenje evropskim institucijama da snažnije postave vrijednosne uslove za evropski put − na kojem im glavni sagovornici ne smiju biti političari koji kroz negiranje sudskih presuda pokušavaju oduzeti ljudsko dostojanstvo žrtvama”, kazala je Ćudić.