Sabina Ćudić, predsjednica Glavnog odbora Naše stranke trenutno je u Briselu gdje učestvuje na Samitu ALDE-e. Obratila se samitu lidera te lobirala za kandidatski status BiH u EU.
Ćudić je na Facebooku napisala:
“Upravo sam se obratila na samitu evropskih liberala u Briselu. Izvjestila sam evropske lidere o razgovoru koji je Dodik imao sa Lavrovom 28. februara ove godine, te o njegovom decembarskom susretu sa Putinom.
Tražila sam da zauzmu stav koji je ispravno zauzela Nizozemska, a koji su slijedile Njemačka i Belgija: o neprihvatljivosti jezika etničkih podijela u Strateškom kompasu.
Informisala sam ih da upravo dok im se obraćam zasijeda Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH o zakonima koje je na dnevni red donijela Naša stranka.
Ti zakoni su preostali uslov BiH za kandidatski status u EU. Mi smo uložili kredibilan napor, te tražimo od naših evropskih partnera da učine isto. Trazila sam da pojačaju pritiske kako u Briselu tako i unutar BiH te uvedu sankcije protiv onih koji blokiraju nas evropski put.
Za Bosnu i Hercegovinu i region ovo je i sigurnosno pitanje. Moje obraćanje je ispraćeno aplauzom. Danas i sutra ću se jedan na jedan vidjeti sa pojedinim parlamentarcima i liderima da ovu poruku podcrtam”, zaključila je Ćudić.
Tim povodom, Naša stranka je ranije poslala saopćenje koje prenosimo u cjelosti:
“U sklopu diplomatskih napora Naše stranke da Bosnu i Hercegovinu približi EU, Sabina Ćudić, predsjednica Glavnog odbora Naše stranke danas se nalazi u Briselu.
Ćudić učestvuje na Samitu ALDE-a (Saveza liberala i demokrata Evrope) na kojem, između ostalih, učestvuju Roman Jakić, bivši ministar odbrane Slovenije, Christian Lindner, lider njemačkih liberala, Ilhan Kyuchyuk, zastupnik u EU parlamentu i kopredsjednik evropskih liberala, Stéphane Séjourné, EU parlamentarac iz Makronove stranke te Olha Stefanishyna, zamjenica predsjednika stranke Volodimira Zelenskog.
Ćudić lobira da države članice Evropske unije slijede stavove Njemačke i Nizozemske po pitanju Strateškog kompasa EU, dokumenta u kojem se uz BiH veže pojam konstitutivnih naroda.
Stav Njemačke i Nizozemske, kojima su se u međuvremenu pridružili Belgija i Luksemburg, je da je koncept konstitutivnosti diskriminatoran.
“Vrijeme je za politički sistem u BiH koji će svakom našem građaninu i građanki omogućiti ravnopravnost u svakom pogledu na svakom pedlju naše zemlje, bez diskriminacije po bilo kojem osnovu. Lideri ALDE-a smatraju da nikakvi zakoni i političke inicijative koje produbljuju podjele u BiH ne smiju biti prihvaćene”, kaže Ćudić.
Da bi se to u BiH postiglo, smatra ona, potrebno je ubrzati put ka EU a danas se na tom putu može napraviti najveći korak.
Na današnjoj sjednici Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH usvajaju se tri zakona koja je u parlamentarnu proceduru uputila Naša stranka:
“Radi se o Prijedlogu zakona o sprečavanju sukoba interesa, Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o VSTV-u te Prijedlogu o izmjenama i dopunama Zakona o javnim nabavkama.
Ovi zakoni nalaze se na listi 14 prioriteta i njihovo usvajanje dovoljno je da BiH kredibilno traži status kandidata za pridruživanje Evropskoj uniji. Skrenula sam pažnju liderima ALDE-a da će danas biti potpuno jasno ko je za evropski put a ko ne.
Oni koji ne budu glasali za ove zakone, ne smiju biti smatrani kredibilnim partnerima kad su u pitanju pregovori o evropskoj budućnosti BiH”, kaže Ćudić.
Podsjećamo, Naša stranka je punopravna članica ALDE-a, stranke koja je dio vladajuće koalicije u EU parlamentu”, navedeno je u saopćenju.