Visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt dotaknuo se danas na pres konferenciji nakon sastanka Upravnog odbora Vijeća za implementaciju mira (PIC) i pregovora o izmjenama Izbornog zakona u BiH.
On se posebno osvrnuo na nedavne izjave u kojem su određeni političari najavili “mostarski scenarij” za BiH, tj. neodržavanje izbora, ukoliko se ne ispune pojedini zahtjevi u izmjenama Izbornog zakona.
“Ne sviđa mi se taj termin ‘mostarizacija BiH’. To ne odgovara mojim idejama demokratije. Učinit ćemo sve da budu ispunjeni svi uslovi za fer i poštene izbore.
Ono što, međutim, moram reći je da stičem dojam da neki žele da se ugradi u Ustav kakvi će biti rezultati izbora. To nije demokratski, jer o tome odlučuju građani BiH”, kaže Schmidt.
Rekao je da se vode veoma intenzivni razgovori i da je optimističan će nešto “uspjeti uraditi”.
“Alternativa nije da ne bude izbora. Izbora će biti, a pitanje je samo kako će izgledati Izborni zakon u pojedinostima. Uz tri konstitutivna naroda moramo da vodimo računa i o Ostalim, kao i o sigurnosti samih izbora”, poručio je visoki predstavnik.
Potcrtao je kako “RS nema zakonsko ovlaštenje da se jednostrano povuče iz ustavno-pravnog poretka BiH”.
Ovo je bio prvi sastanak Christian Schmidta sa Vijećem za implementaciju mira koje se nakon dvije godine susrelo prvi put uživo, a ne virtuelno. Zahvalio se ovom tijelu na punoj podršci njemu kao visokom predstavniku.
Podsjetiio je kako je PIC još jednom istakao da je BiH suverena država koja se sastoji od dva entiteta. Naveo je kako je Rusija bila pozvana, ali da nisu učestvovali u sjednici te da će ih ponovo pozvati.
“Entiteti su ustavni dio države, no to im ne daje pravo na jednostrano otcjepljenje od BiH. Oni postoje pravno samo na osnovu Ustava BiH. To treba ponoviti jer čini mi se da neki, u međuvremenu, zaboravljaju.
Podsjećamo, dodao je još RS nema zakonsko ovlaštenje da se jendostrano povuče iz ustavno-pravnog poretka BiH.
“Mi smo konstatovali da postoji takva diskusija o tom pitanju u RS. Reći ću jasno – svi pokušaji da se ugroze državne institucije ili da se smanji njihova funkcionalnost utiču nestabilnost BiH i njenih entiteta”, rekao je Schmidt.
Istakao je kako je nekoliko opcija na stolu, ukoliko se s tim nastavi, a da su istakli “uvjetovanje finansijske podrške, sankcije i drugo”.
“Ako pogledate ekonomsku situaciju u BiH, svi treba da smo opredijeljeni za poboljšanje situacije. Nažalost, posebno dramatično vidimo ekonomsku situaciju u RS. Ako uporedite situaciju u ostalim zemljama Zapadnog Balkana, BiH je izuzetno pod uticajem teških situacija.
Vučić je dao neke pokazatelje i uporedio tu situaciju s drugim zemljama. Vidjeli smo kroz brojke koje mi imamo da drugdje imamo i ekonomski rast, a toga nema u BiH. Zašto je to tako?
Mislim da investitori sumnjaju da li stabilnost zbog političke situacije je nešto na šta mogu da računaju. Oni koji od jutra od mraka samo govore o Ustavu i Dejtonu, nisam čuo toliko komentara o tome šta bi htjeli uraditi isti ti ljudi kada je riječ o poboljšanju ekonomske situacije.