Romeo Franz, šef delegacije EP za kontakte sa BiH i Kosovom, kazao je kako su zaključci koje je Narodna skupština RS donijela sobataža i da je takvo ponašanje neprihvatljivo. Istakao je kako će tražiti ubraznje sankcija Miloradu Dodiku i njegovim saradnicima.
“To ponašanje pokazuje koliko je dramatična situacija u BiH. Smatram da postoje i druge teme kojima se treba baviti – da li svi građani imaju posao, kakav je iste zdravstva, okoliš, šta žele građani?
To su pitanja kojima se treba baviti, a ne sa tri samoprokalmovana vladara. Fokus treba biti na građanima”, rekao je Franz za N1.
Govoreći o sankcijama Dodiku kazao je kako će tražiti “ubrzanje primjene sankcija protiv njega i ljudi koji ga okružuju, ali i preduzeća koja posjeduju”.
“Učinit ćemo sve da u BiH imamo društvo koje živi u miru i suživotu jer je BiH dio EU i tu pripada”, poručio je.
Kazao je kako Njemačka ima novu vladu u kojoj je njihova ministrica vanjskih poslova.
“Nadam se da je to naša šansa da se promijeni strategija i podrži ono što se tiče BiH”, dodao je i citirao jednu od rečenica iz koaliconog ugovora vlade: “Podržavamo napore za postizanje trajnog mira u BiH uz očuvanje teritoraijlnog integriteta, uz prevazileženje etničkih podjela”.
Istakao je kako su “međunarodna zajednica i SAD pokazale da su sankcije moguće te da upravo to mora uzeti u obzir EU kada govori o njenom daljem djelovanju”.
Drugi put je u BiH i smatrao je važnim da dođe ove godine i naglasi koliko je bitno da građani i demokratski birani predstavnici koji ne pripadaju konstitutivnim narodima imaju priliku izraziti svoje mišljenje. Najavio da će se zalagati da se i njihov glas čuje u EP-u.
Govoreći o Miloradu Dodiku, kazao je kako je za njega direktna razmjena informacija vrlo važna.
“Koliko znam, Dodik neće biti prisutan, ali važno mi je da čujem mišljenje Džaferovića i Komšića. Kako vide ovu situaciju i da li su spremni slijediti evropske vrijednosti. Bitno je gledati osobe u oči i lično razgovarati”, kazao je.
Franz je u poruci za građane BiH rekako kako Evropa, odnosno EP, ne govori jednim glasom kada je u pitanju strategija za BiH, ali da će se stranka Zelenih zalagati za promjenu te strategije.
“Ovaj proces mora biti transparentan. Ne smije se dešavati da se pregovori vode iza zatvorenih vrata bez da se informacije daju vani. Obećavam da ćemo se svim snagama boriti za to da predstavnici civilnog društva i demokratski izabrani predstavnici ostalih budu uključeni”, naglasio je.
Franz smatra kako su etnonacionalne promjene koje su 30 godina aktuelne, apsolutno neprihvatljive da bi se gradila zemlja koja bi dala perspektivu građanima.
“Moj fokus nije na ove tri samoproklamovane vođe već na građanima i civilnom durštvu koji žele postati dio EU. Želimo raditi na rješevanju krize kako bi imali društvo bez etničkih podjela i državu bez etničkih linija.
Moramo imati pluralističko društvo koje omogućava učešće svakom pojedincu”, zaključio je Franz.