Šemsudin Mehmedović, predsjednik stranke Naprijed govorio je o rezoluciji o Srebrenici, Željki Cvijanović te njenim izjava upućenim njemu, kao i porukama iz susjedne Srbije. Govorio je i o izjavi Željke Cvijanović, članice Predsjedništva BiH koja ga je nazvala “omiljenim mudžahedinskim kumom”.
“Rezolucija o Srebrenici nije bilo kakva urota protiv bilo kakvog naroda. To može biti urota protiv politika 90-tih koje, nažalost, neki visokopozicionirani dužnosnici Srbije i manjeg bh. entiteta Republika Srpska pokušavaju ponovo da ožive”, ocijenio je Mehmedović.
I ako se oni nalaze u toj političkoj grupaciji koja doživljava to kao urotu, nastavlja Mehmedović, onda su njihovi kriteriji i mjerila potpuno anticivilizacijski.
“Onda mogu govoriti o uroti protiv svojih politika, a ne protiv države Srbije i entiteta RS-a. To je urota protiv jedne politike kojoj je presuđeno na Međunarodnom sudu u Hagu”, kategoričan je Mehmedović.
Dizanje prašine iz Srbije i Republike Srpske oko glasanja o Rezoluciji ocijenio je pokušajem homogenizacije Srba da bi, kako kaže, zaštitili sve ono što su Dodik i Vučić sve ove godine radili.
“To je zaštita politika koje su retrogradne, kojima je presuđeno, koje su destabilizirajuće za čitav region, ne samo za Bosnu i Hercegovinu. I čini mi se, konačno određeni diplomatski centri na Zapadu su počeli da shvataju da je destabilizirajući faktor broj jedan u regionu upravo Vučić koji se nije izdigao iznad politika koje je zastupao 90-ih godina. Sarajlije se itekako sjećaju njegovih politika i njegovih radikalnih stavova”, naveo je.
Govorio je i o izjavi Željke Cvijanović, članice Predsjedništva BiH koja ga je nazvala “omiljenim mudžahedinskim kumom”.
“Dok sam ja provodio zakon, Cvijanović je bila konobarica na prostorima Teslića i mi se vrlo dobro znamo. Nekad kad sam bio općinski vijećnik, bio sam obavezan da prisustvujem vjenčanjima supružnika bez obzira o kome se radilo.
Kod nas se to ne zove kumstvo, ja sam bio kao dužnosnik Općinskog vijeća prisutan na određenim vjenčanjima i ja se toga ne stidim.
To je poštivanje porodičnog zakona koji je tada vrijedio. Kako ona to tretira u javnosti – to je recikliranje nekih tekstova koje su proizvodili upravo oni koji su vršili agresiju na BiH”, odgovorio je Mehmedović za emisiju Mreža.
O Marinu Vukoji kaže:
„Protiv njega nemam ništa personalno, ali ukoliko je bio na listi HDZ-ovih kandidata za delegate za Dom naroda, ako je bio nekoliko puta u HDZ-ovim delegacijama, onda nije dobro da se takva osoba bira u Ustavni sud.
Ako se desi da postoji parlamentarna većina da potvrdi jednog kandidata, ona mi možemo 19 godina imati problem s donošenjem odluka Ustavnog suda, koliko bi mogao potrajati mandat Vukoje. Zato je dobro upitno kako će u budućnosti funkcionirati Ustavni sud BiH“.
Kaže i da Dodik može visokog predstavnika zvati turistom, ali on poštuje i mora poštovati njegove odluke.
„Jedino važeći izbori mogu biti prema Izbornom zakonu BiH i na temelju principa koje je usvojio CIK. Dodik kao i ranije svoj kukavičluk pokušava da sakrije iza svesrpskog političkog nastupa, pokušava da zaštiti svoje političke stavove da i opozicija podržava jedan takav pristup
. Ohrabrujuće je da mu je opozicija otkazala poslušnost“.