Građani BiH ali i njihovi prijatelji podržali su proteste za BiH, sa kojih su poslane poruke mira i ljubavi za domovinu.
“Da te volim duša zna, draga moja BiH” orilo se danas Briselom gdje se okupilo više stotina bosanskohercegovačkih građana iz Belgije, Nizozemske, Luksemburga, Francuske i drugih država, piše portal BHINFODESK.
Riječ je o inicijativi iza koje stoji bh. udruženje u Nizozemskoj ‘Platform BiH’, a ovaj skup je odraz zabrinutosti, ali i patriotizma, i cilj mu nije promocija bilo koje od političkih opcija niti je usmjeren protiv bilo kojeg naroda u BiH.
Ovom prilikom Satko Mujagić, bh. aktivista i jedan od inicijatora protesta pročitao je pismo koje su Organizacioni odbor i krovna organizacija bh. udruženja Platform BiH pripremili i koje će poslati Tužilaštvu BiH i dužnosnicima u Briselu, New Yorku, Washingtonu, ali i ostalima u glavnim gradovima zemalja članica Vijeća za implementaciju mira.
“Ova kriza u BiH nema veze sa međuetničkim odnosima, ovo je vještačka kriza koju su izazvali korumpirani političari i njihovi partneri. Oni nemaju podršku ni opozicije u Narodnoj skupštini RS niti većine građana BiH, uključujući one koji žive u RS.
Zemlja je uvučena u političku krizu koja prijeti miru i sada je potreban dobro smišljen, robustan i koordiniran odgovor samog visokog predstavnika međunarodne zajednice Christiana Schmidta, UN-a, SAD, Kanade, EU i njenih saveznika u NATO-u.
Dosadašnje odsustvo takvog odgovora samo je poslužilo osnaživaju ambicija gospodina Milorada Dodika i njegove vladajuće koalicije”, pročitao je Mujagić i dodao da naročito zabrinjavaju izjave zvaničnika vlasti u Srbiji koji su izrazili podršku planu vladajuće koalicije u RS.
Uz to RS uživa podršku Rusije, Kine i nekih država članica EU, kao što je Mađarska, čime su otvoreni nacionalizam, ksenofobija, antimuslimanska retorika veoma izraženi.
“BiH je specifična kulturna zajednica koja postoji više od hiljadu godina i u kojoj građani različitog etničkog porijekla i vjerskih tradicija stoljećima zajedno žive, čak i danas. Unatoč ratu iz devedesetih, ogroman broj građana prihvataju postojanje i legitimitet BiH, a ovaj osjećaj je najjači u Brčko Distriktu”, stoji u pismu.
Bh. građani svih etničkih grupa i vjera, ateisti i agnostici, zajedno sa prijateljima iz cijelog svijeta su se okupili u 40 gradova, da podrže BiH, njen pluralizam, koegzistenciju i očuvanje, te kako bi iznijeli sljedeće zahtjeve visokom predstavniku, međunarodnoj zajednici, EU i navedenim vladama:
“Plan koji je usvojila i koji sada provodi vladajuća koalicija u bh. entitetu RS-u treba smatrati udarom na trajni mir, ustavni poredak, suverenitet, teritorijalni integritet i 30-godišnju nezavisnost BiH, te kao prijetnju miru, stabilnosti i sigurnosti na Zapadnom Balkanu i Europi.
Prioritetno je da se razradi, provede dobro osmišljen, robustan i koordinirani odgovor, primarno usmjeren na odvraćanje lokalnih snaga destabilizacije i njihovih stranih mentora. A potom fokus treba usmjeriti na konstruktivne reformske pristupe. Ovaj dogovor treba da bude kombinacija intervencija, počevši od sankcija i vojnog prisustva NATO-a i EUFOR-a kao jasnog političkog signala.
Potrebna je podrška domaćim institucijama u njihovom odgovoru na napad na ustavni poredak BiH, ponajprije kroz punu podršku Ustavnom sudu BiH kako bi razmotrio dva već usvojena zakona kao i sve druge zakone koje bi NS RS mogla usvojiti. Također je potrebna politička i tehnička podrška državnom pravosuđu kako bi provelo istragu o napadu na ustavni poredak BiH.
Nedavne izjave i aktivnosti visokorangiranih zvaničnika Vlade RS predstavljaju kršenje principa dobrosusjedskih odnosa koje je u samom središtu razgovora o pristupanju EU, kao i kršenje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju između EU i Srbije.
Države članice EU treba da razmotre suspenziju pristupnih razgovora sa Srbijom, ako tamošnja vlada ne promijeni stav prema BiH uključujući stav koji se odnosi na ratne zločin počinjene tokom ‘90-ih i negiranje genocida”.
Satko Mujagić je i sam bio u logorima Omarska i Manjača tokom agresije na BiH. Od iznemoglosti zbog gladi, nije mogao hodati ili pričati.
“Da nije bilo oca i majke ne bih bio tu. Ali, i da nije bilo jednog Srbina koji mi je donio novac. I nakon što je Omarska počela raspuštanje tog logora ja sam 9. augusta bukvalno natjeran pred kamere srpske televizije da kažem da to nije logor, što sam i uradio.
Dobro se sjećam da sam govoreći to razmišljao ako izađem živ odavde kad-tad ću ovo ispraviti. Rekao sam istinu”, iskreno će Mujagić dodavši kako danas nažalost nije dovoljno govoriti istinu.
Istakao je da je ista logika, politika i retorika koja je “ustala” ‘91. formirala srpske autonomne oblasti, 9. januara formirala tzv. Srpsku republiku BiH kasnije nazvanu RS – i danas na snazi.
“I dok mi stojimo ovdje, već danima po našoj zemlji oni koji u to vjeruju, koji žele podjele i rat izlaze na ulice, vrijeđaju komšije, najavljuju nove ratove, kazao je Satko o incidentima i provokacijama koje su se dešavale širom RS-a posljednjih dana.
Historija naše države je bogata, ali ona nije jedini razlog da opstane. Glavni razlog je to što je BiH naša država, država Bosanaca i Hercegovaca svih etničkih, religijskih ili bilo kojih drugih grupa”, kazao je Mujagić.