Posljednje izjave američkih i njemačkih zvaničnika jasno govore da oni neće skrštenih ruku posmatrati aktivnosti vlasti RS-a s krajnjim ciljem razgradnje države Bosne i Hercegovine.
Tome su se pridružili i međunarodni kreditori i banke zahvaljujući kojima vlasti u RS-u i preživljavaju.
Lider SNSD-a Milorad Dodik često se podsmijehivao američkoj crnoj listi na kojoj se nalazi, ali sada bi se mogao ozbiljno zabrinuti.
Zbog ranijih sankcija, istina, nije imao nikakvih poteškoća jer imovinu u SAD-u svakako ne posjeduje niti je često putovao “preko bare”.
Iako se o sankcijama protiv Milorada Dodika i njegove svite priča mjesecima, čini se da su svjetske ekonomske sile i organizacije ozbiljnije nego ikada prije i da je sve spremno, piše Klix.
Na kraju trodnevne posjete BiH, američki zvaničnik Gabriel Escobar objelodanio je – sankcije su spremne i to finansijske prirode, tamo gdje najviše boli političare i njihove donatore.
“Ove sankcije se odnose na pojedince i lideri moraju biti lično odgovorni. Jesmo razgovarali o sankcijama i sankcije su na stolu.
I ne samo sankcije, postoje druga ekonomska sredstva koja se mogu provesti ne samo protiv lidera koji provode antidejtonske aktivnosti, već i protiv onih koji im daju podršku, protiv kompanija koje im pomažu”, najavio je Escobar.
Ono što je sigurno jeste da su SAD, EU i međunarodni kreditori veoma dobro upoznati sa tokovima novca, vlasničkim strukturama i pozadinskim procesima pri zaključivanju unosnih poslova kompanija koje se mogu povezati sa političkim funkcionerima u našoj zemlji.
To znači da će oni koji krše Dejtonski mirovni sporazum i podrivaju rad institucija BiH i remete stabilnost – biti finansijski sankcionisani na način da neće dobijati vrijedne ekonomske projekte, donacije, kredite i unosne poslove.
Mediji godinama izvještavaju da firme bliske vlastima u RS-u godinama zarađuju višemilionske iznose na poslovima putem javnih nabavki i direktnih pogodbi u našoj zemlji, ali i regionu.
Ukoliko se ovim sankcijama pridruže i druge zemlje EU, to će značiti da firme iz RS-a, naprimjer, neće moći graditi autoputeve u Hrvatskoj i Crnoj Gori, neće moći raditi softvere za kompanije u regionu i Evropi, izvoziti proizvode na EU tržište, kao ni rude i druga prirodna dobra.
Sankcije će značiti ekonomsku izolaciju vlasti RS-a i njima bliskih kompanija. Zatvaranje finansijske pipe znači i gubitak kontrole nad procesima i lojalnim kadrovima, u konačnici gubitak moći i neslavan kraj.