Šta poručuje Njemačka, otvorene najave: “Režim u RS-u mogao bi biti žestoko udaren tamo gdje najviše boli

Posljednje izjave američkih i njemačkih zvaničnika jasno govore da oni neće skrštenih ruku posmatrati aktivnosti vlasti RS-a s krajnjim ciljem razgradnje države Bosne i Hercegovine.

Tome su se pridružili i međunarodni kreditori i banke zahvaljujući kojima vlasti u RS-u i preživljavaju.

Lider SNSD-a Milorad Dodik često se podsmijehivao američkoj crnoj listi na kojoj se nalazi, ali sada bi se mogao ozbiljno zabrinuti.

Zbog ranijih sankcija, istina, nije imao nikakvih poteškoća jer imovinu u SAD-u svakako ne posjeduje niti je često putovao “preko bare”.

Iako se o sankcijama protiv Milorada Dodika i njegove svite priča mjesecima, čini se da su svjetske ekonomske sile i organizacije ozbiljnije nego ikada prije i da je sve spremno, piše Klix.

Na kraju trodnevne posjete BiH, američki zvaničnik Gabriel Escobar objelodanio je – sankcije su spremne i to finansijske prirode, tamo gdje najviše boli političare i njihove donatore.

“Ove sankcije se odnose na pojedince i lideri moraju biti lično odgovorni. Jesmo razgovarali o sankcijama i sankcije su na stolu.

I ne samo sankcije, postoje druga ekonomska sredstva koja se mogu provesti ne samo protiv lidera koji provode antidejtonske aktivnosti, već i protiv onih koji im daju podršku, protiv kompanija koje im pomažu”, najavio je Escobar.

Ono što je sigurno jeste da su SAD, EU i međunarodni kreditori veoma dobro upoznati sa tokovima novca, vlasničkim strukturama i pozadinskim procesima pri zaključivanju unosnih poslova kompanija koje se mogu povezati sa političkim funkcionerima u našoj zemlji.

To znači da će oni koji krše Dejtonski mirovni sporazum i podrivaju rad institucija BiH i remete stabilnost – biti finansijski sankcionisani na način da neće dobijati vrijedne ekonomske projekte, donacije, kredite i unosne poslove.

Mediji godinama izvještavaju da firme bliske vlastima u RS-u godinama zarađuju višemilionske iznose na poslovima putem javnih nabavki i direktnih pogodbi u našoj zemlji, ali i regionu.

Ukoliko se ovim sankcijama pridruže i druge zemlje EU, to će značiti da firme iz RS-a, naprimjer, neće moći graditi autoputeve u Hrvatskoj i Crnoj Gori, neće moći raditi softvere za kompanije u regionu i Evropi, izvoziti proizvode na EU tržište, kao ni rude i druga prirodna dobra.

Sankcije će značiti ekonomsku izolaciju vlasti RS-a i njima bliskih kompanija. Zatvaranje finansijske pipe znači i gubitak kontrole nad procesima i lojalnim kadrovima, u konačnici gubitak moći i neslavan kraj.

Da se radi upravo o tome, danas je u razgovoru za Klix potvrdio i šef njemačke diplomatije Heiko Mass. Treba istaći da se teško sjetiti ovako precizne i otvorene najave onoga što čeka rušitelje BiH.

“Mi niti možemo niti hoćemo usmjeravati novac njemačkih poreskih obveznika u entitet koji aktivno radi na uništavanju Bosne i Hercegovine kao države. A razmislit ćemo i o pojedinačnim mjerama protiv onih koji dovode u pitanje teritorijalni integritet ove zemlje“, rekao je Mass.

On je iskoristio priliku da poruči da u tom pravcu Njemačka nije sama već veoma blisko veoma sarađuje sa svojim partnerima unutar EU, ali i sa Amerikancima i Britancima.

Voditeljica odjela za BiH u sjedištu MMF-a u Washingtonu Alina Iancu nedavno je upozorila da separatistička politika koju provode ili najavljuju vlasti bh. RS već sada je ugrozila ekonomsku i finansijsku stabilnost BiH, a ne zaustave li se ti trendovi posljedice bi mogle biti krajnje ozbiljne i po državu i po entitete.

I Izvršni direktor Svjetske banke Koen Davidse nedavno je poručio da bilo kakva destabilizacija poreskog i finansijskog sistema u BiH bi mogla imati i posljedice na ispunjavanje obaveza BiH prema međunarodnim kreditorima.

On je rekao da Svjetska banka pomno prati dešavanja u našoj zemlji.

Ovo su jasni signali da ni slamke spasa, poput misterioznih izlazaka na strane berze i zaduživanja građana po visokim kamatnim stopama, ubuduće neće biti moguće ukoliko svjetske ekonomske sile stave rampu vladajućoj eliti u bh. entitetu RS.

Pročitajte više

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.