Ured Visokog predstavnika u BiH (OHR) pozvao je nadležne organe za provođenje zakona i pravosudne institucije da temeljito istraže prijetnje i pokušaje zastrašivanja usmjerene ka uposlenicima Memorijalnog centra Srebrenica, nakon objavljivanja Izvještaja o negiranju genocida u Srebrenici.
Kako su saopćili iz OHR-a, nikakve prijetnje niti pokušaji zastrašivanja ne mogu izmijeniti činjenice o srebreničkom genocidu i patnjama žrtava genocida i njihovih najmilijih.
“Negiranje i iskrivljavanje tih činjenica je neprihvatljivo i sramotno.
Rad Memorijalnog centra na čuvanju sjećanja na žrtve genocida, skupa sa prihvatanjem utvrđenih činjenica o srebreničkom genocidu i ratnim zločinima počinjenim u BiH, od suštinskog je značaja za pomirenje u bh. društvu. Pomirenje dolazi sa prihvatanjem istine”, saopćeno je iz OHR-a.
Pozvali su sve da se suzdrže od zapaljive retorike ili postupaka koji ne doprinose miru i pomirenju, te izgradnji mirne i prosperitetne budućnosti za sve u Bosni i Hercegovini.
“Izmjene Krivičnog zakona BiH koje je donio moj prethodnik Valentin Inzko ostaju na snazi i bit će primijenjene”, saopćio je visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt.
Podsjećamo, nakon što je Memorijalni centar objavio svoj izvještaj o negiranju genocida u protekloj godini, zaposlenici Memorijalnog centra i autori izvještaja su bili izloženi prijetnjama i provokacijama.
Reagovali i iz Ambasade SAD u BiH
Ambasada Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini oglasila se na svom zvaničnom Twitter nalogu te kazala da osuđuje prijetnje i zastraživanja upućena Memorijalnom centru Srebrenica.
“SAD osuđuje prijetnje i djela zastrašivanja protiv Memorijalnog centra Srebrenica, kao i njihovog osoblja povezano s njihovim radom na godišnjem “Izvještaju o poricanju genocida u Srebrenici” Centra.
Pozivamo nadležne institucije da temeljito istraže ove prijetnje i procesuiraju počinitelje”, naveli su u saopćenju.
Potom su dodali:
“Snažno osuđujemo negiranje genocida, kao i iskrivljeno i nepošteno prikazivanje historije.
I jednog i drugog u današnjoj Bosni i Hercegovini ima previše. Priznavanje i prihvaćanje činjenica vezanih uz genocid i ratne zločine počinjene tokom rata 1992.-1995. ključni su prvi korak prema pomirenju.
To je odgovornost koja leži na Bosni i Hercegovini kao cjelini, a ne samo na jednoj etničkoj skupini.
Veličanje ratnih zločinaca bez obzira na njihovu etničku pripadnost kao i nastojanja da se osuđeni ratni zločinci rehabilitiraju ili minimiziraju njihove zločine razdire strukturu društva u zemlji raspirujući mržnju i netoleranciju.
Ove radnje potkopavaju napore da se izgradi Bosna i Hercegovina u kojoj svi njeni građani uživaju miran i prosperitetan život”.