Tamošnji mediji bruje, Hrvatska pred mogućim poplavnim haosom: Sava izlazi iz korita, Zrmanja je opasno nabujala, vanredna situacija i u Lici

Stanovništvu se savjetuje premještanje vrijednih stvari na viša mjesta u kućama, priprema zaliha pitke vode te isključivanje glavnih izvora struje, plina i vode. Hrvatska se sprema za udare nevremena, budući da je Državni hidrometeorološki zavod (DHMZ) izdao crveno upozorenje za cijelu zemlju, što označava izrazito opasne vremenske uvjete u nadolazećim danima. Očekuje se obilna kiša koja bi mogla izazvati ozbiljne poplave i druge oblike štete. U Zagrebu se Sava izlila iz korita. N1 piše da se Hrvatska nalazi pred mogućim poplavnim haosom.


Zbog velike količine oborina, već su poduzete mjere za zaštitu stanovništva i imovine, posebno u područjima koja su sklona poplavama.

Ravnateljstvo civilne zaštite obavijestilo je javnost da su vodostaji rijeka Save, Kupe i Odre u stalnom porastu te je aktivirano niz mjera kako bi se smanjila opasnost od poplava. Hrvatske vode naložile su otvaranje ustave Prevlaka, a stočari su upozoreni da na vrijeme evakuiraju stoku iz retencijskih područja Lonjskog i Odranskog polja te Žutice. Očekuje se da će rijeke Kupa i njezine pritoke, uključujući Dobru, Mrežnicu, Koranu i Glinu, zabilježiti izrazito visoke vodostaje, što je dovelo do aktiviranja Stožera civilne zaštite u Karlovcu, prenosi Večernji list.

Mjere odbrane od poplava već su na snazi u kritičnim dijelovima Karlovca, kao i u općinama Kamanje i Žakanje. Na tim područjima organizirane su interventne ekipe koje prate situaciju i djeluju prema potrebi kako bi zaštitile stanovništvo od nadolazećih bujičnih voda.

“Samo danas od jutarnjih sata imamo pet metara porasta rijeke Kupe. On će nastaviti rasti i tijekom noći prijeći će i plus 700 kada će se uvesti redovne mjere obrane od poplava, a vrlo izvjesno je da ćemo sutra ući i u izvanredne mjere obrane od poplava”, rekao nam je Zoran Đuroković, glavni direktor Hrvatskih voda.

“Više od 20.000 vreća je spremno za potrebe intervencije, zatvoreni su svi upusti i ispusti prema rijeci Kupi i 12 pumpi je spremno da prebacuje zaobalne oborinske vode kako bi bilo što manje štete po lokalno stanovništvo”, dodao je.

Otkrio je i da bi najkritičnije moglo bi biti u mjestima Selce , Rečice i Brodarci.

Osim toga, područja Like i Zagore također su suočena s velikim količinama oborina. U općini Gračac, zbog zaobalnih i površinskih voda koje prijete kućanstvima, aktiviran je lokalni Stožer civilne zaštite. Vodostaj rijeke Otuče je u stalnom porastu, a na terenu su angažirane snage civilne zaštite, vatrogasci, komunalni radnici te predstavnici Hrvatskih voda kako bi se ublažile posljedice poplava.

Zbog zamućenja vode, građanima u Gračacu i Lovincu preporučuje se da prokuhavaju vodu za piće. Hrvatske vode dodatno upozoravaju da se u gornjem dijelu sliva rijeke Kupe očekuju ekstremne količine oborina, s mogućnošću da u tom području padne više od 200 mm kiše, što bi moglo uzrokovati dodatne probleme.

Na ostalim pritokama Kupe, kao i na rijekama Uni, Glini, Krapini, Sutli te drugim rijekama u Lici i zaleđu Dalmacije, očekuje se između 80 i 100 mm oborina. Posebnu opasnost predstavljaju lokalne bujične poplave, koje bi mogle ugroziti urbana područja, izazivajući štetu na kućama i infrastrukturi.

Ogromna količina kišnih padavina zahvatila je to područje, a to posredno nosi opasnost od izlijevanja Zrmanje iz korita u Obrovcu i šteta koje poplava izaziva.

Hrvatske vode trenutno provode redovne mjere obrane od poplave što uključuje preventivno postavljanje vreća s pijeskom na desnoj obali Zrmanje, od Doma kulture do Centra Tereza.

Isto tako, bit će pripremljen određen broj vreća s pijeskom koje će se ovisno o visini vodostaja postavljati gdje se ukaže potreba – izvjestili su iz civilne zaštite na Facebook stranicama Grada Obrovca i zatražili i pomoć pd građana u slučaju potrebe u postavljanju vreća.

Kako bi se spriječili ozbiljni incidenti, Ravnateljstvo civilne zaštite objavilo je niz preporuka za građane. Stanovništvu se savjetuje premještanje vrijednih stvari na viša mjesta u kućama, priprema zaliha pitke vode te isključivanje glavnih izvora struje, plina i vode. U slučaju da nadležne službe izdaju naredbu za evakuaciju, građani bi trebali odmah slijediti upute i koristiti preporučene evakuacijske rute.

Ako neko bude primoran ostati u kući zbog opasnosti, savjetuje se da se uzdignu na najviši sprat ili razinu kuće te izbjegavaju kontakt s poplavnim vodama, jer one mogu biti zagađene. Također se apelira na građane da ne pokušavaju voziti kroz poplavljena područja, jer bujične poplave mogu biti iznimno opasne za vozila. Ukoliko se netko nađe u vozilu bez mogućnosti sigurnog kretanja, trebali bi ga napustiti i potražiti povišeno mjesto.

Nakon poplave, važno je surađivati sa žurnim službama u čišćenju i provođenju dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije, kako bi se smanjili zdravstveni rizici – prenosi N1. Pomoć najranjivijima, poput djece, starijih osoba i osoba s invaliditetom, bit će od presudne važnosti u ovim kriznim trenucima.

Građani su također pozvani da redovito prate obavijesti putem medija kako bi bili pravovremeno informirani o daljnjem razvoju situacije.

Pročitajte više

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.