U saobraćajnoj nesreći koja se danas dogodila na magistralnoj cesti M-17 u tunelu Lendava kod Jablanice povrijeđeno je više osoba, potvrđeno je iz MUP-a HNK-a.
Kako je kazano iz Operativnog centra MUP-a HNK do nesreće je došlo u 13:10 sati kad su se pod za sada neutvrđenim okolnostima sudarila dva osobna automobila.
Prema prvim informacijama kojim raspolaže MUP HNK u nesreći je povrijeđeno više osoba koje su vozilom Hitne medicinske pomoći prevezene u bolnicu kako bi im se ukazala pomoć i utvrdio stepen povreda.
Policijski službenici su na mjestu nesreće uradili uviđaj, a saobraćaj se na ovoj dionici magistrale odvijao otežano, jednom trakom, do okončanja uviđajnih radnji i uklanjanja vozila sa mjesta nesreće.
Više detalja bit će poznato nakon što se završe zakonom propisane istražne radnje koje provode policijski službenici HNK.
Riječ struke
“Ukoliko posjeduju vozačku dozvolu misle da znaju sve o saobraćaju i vozilu.
Prije svega, vozač treba upoznati karakteristike vozila sa kojim upravlja, odnosno njegove vučno brzinske karakteristike, kočioni sistem, upravljački mehanizam, i ostalo, pa nakon određenog perioda upravljanja takvim automobilom, bi imao mogućnost neke lagodnije vožnje.
Do tada vozači moraju voziti svoja vozila sa većim oprezom, relativno malim brzinama i striktno se pridržavati saobraćajnih propisa”, pojašnjava saobraćajni vještak.
Mobiteli problem
Prema riječima Čarapića, veliki broj saobraćajnih nezgoda je uzrokovano upotrebom mobilnih telefiona.
“Ta statistika se ne vodi dovoljno dobro, jer uzrok takvih saobraćajnih nezgoda, statistički je po pravilu neprilagođena brzina, ali se ne istražuje mogućnost upotrebe mobilnog telefona.
Obično kada dođe do slijetanja vozila sa kolovoza, gubitka kontrole nad vozilom, prelaska na suprotnu kolovoznu traku, udara vozila u vozilo koje se kreće ispred njega, i sl. tada se kaže da je nezgoda uzrokovana propustom vozača vozila koji nije prilagodio brzinu uslovima i stanju puta, nepažnjom, dekoncetracijom vozača za upravljačem ili nekim drugim subjektivnim faktorom, a nigdje se ne navodi korišćenje mobilnog telefona niti se to analizira i istražuje.
Svjedoci smo da u svakom drugom ili trećem vozilu, tokom vožnje vozač koristi mobilni telefon, a kada dođe do nezgode, on se zanemari kao mogući uzrok nastanka iste. Možda bi kroz neke analize i istraživanje, a što je moguće realizovati, moglo se doći precizno o broju saobraćajnih nezgoda koje su nastale tokom korišćenja mobilnog telefona”, smatra Čarapić.