Stranka demokratske akcije (SDA) je duboko razočarana odnosom predstavnika međunarodne zajednice prema otvorenom pokušaju rušenja Dejtonskog mirovnog sporazuma, koji je pokrenut usvajanjem posljednjih zaključaka u Narodnoj skupštini Republike Srpske.
“Mlake reakcije u kojima se ‘svi lideri pozivaju na dijalog’, na ‘izbjegavanje zapaljive retorike i izgradnju povjerenja’ pokazuju nevjerovatan izostanak spremnosti da precizno identificiraju problem i suoče se sa njim.
Ovakvim stavovima izjednačava se odgovornost onih koji blokiraju rad institucija i nasrću na ustavno-pravni poredak BiH, sa onima koji se bore za funkcionalne institucije i suprotstavljaju se antiustavnom djelovanju”, rekli su iz SDA.
Oni dodaju da relativiziranjem obima i uzroka krize, može samo doći do dodatnog ohrabrenja aktera koji nasrću na stabilnost i mir.
“Ukoliko predstavnicima međunarodne zajednice još uvijek nije jasno ko pravi probleme u BiH, podsjetit ćemo ih da iza prijetnji secesijom entiteta RS, koje su sadržane i u zvaničnim dokumentima SNSD-a, te direktnog rušenja Dejtonskog mirovnog sporazuma pokušajem neustavnih otimanja nadležnosti države, uz otvorenu prijetnju upotrebom sile, stoji jedan čovjek – Milorad Dodik i njegova stranka”, kazali su iz stranke.
U takvim okolnostima Dodikove blokade i ugrožavanja mira, posljednje izjave šefice Misije OSCE-a u BiH Kathleen Kavalec o “nemogućnosti Predsjedništva BiH da se dogovori oko angažiranja logistike Oružanih snaga BiH”, SDA navodi da “ne samo da izjednačavaju odgovornost i obmanjuju javnost već duboko vrijeđaju inteligenciju građana BiH koji trpe posljedice Dodikovih drskih blokada”.
“Nisu Oružane snage BiH spriječene da pomognu ljudima u nevolji zato što nije bilo dogovora u Predsjedništvu BiH, već zato što je njihov angažman u više navrata spriječio Milorad Dodik”, rekli su iz ove stranke.
Na kraju poručuju da je krajnje vrijeme da predstavnici međunarodne zajednice “prestanu sa bježanjem od neugodne istine kroz izjednačavanje odgovornosti”.
“Umjesto toga, dužni su da jasno i nedvosmisleno identificiraju krivce za destabilazaciju prilika, te u skladu sa obavezama koje proizilaze iz Dejtonskog mirovnog sporazuma, odlučno reagiraju.
U suprotnom, bit će saučesnici u uvlačenju BiH, ali i cijelog regiona, u opasan i potpuno neizvjesan razvoj događaja”, poručili su.
Inače, NSRS je u petak usvojila set zaključaka kojima se pokreće povlačenje nadležnosti sa države na entitet, a nakon toga su uslijedile reakcije zapadnih zemalja. Međutim, čini se da o sankcijama koje već mjesecima najavljuju ponovo nema ni riječi.