Zastupnica Evropskog parlamenta iz redova njemačkih Zelenih Viola fon Kramon napisala je da krajnje vrijeme da Vlada Srbije i predsjednik Aleksandar Vučić javno osude rusku invaziju na Ukrajinu.
Kako je navela ona u svojoj objavi na društvenoj mreži Tviter, “vrijeme sjedenja na dvije stolice je završeno”.
“Nesvrstavanje sa Evropskom unijom po ovom pitanju će dovesti Srbiju u samoizolaciju”, naglasila je ona.
It is high time for @SerbianGov and @predsednikrs to publicly condemn the #Russian #invasion in #Ukraine 🇺🇦.
Time of sitting on two chairs is over.
Non-alignment with the whole of #Europe 🇪🇺 on this will put #Serbia in self-isolation. https://t.co/wojB7ymG3L
— Viola von Cramon 🇺🇦🇪🇺 (@ViolavonCramon) February 25, 2022
Podsjetimo, objavljeno je danas da je Vlada Srbije većinski donela odluku da odbije predlog EU prema kom je Srbija trebala da apeluje na poštovanje teritorijalnog integriteta Ukrajine i da osudi rusku invaziju.
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić bi trebalo danas da saopšti ovaj stav javnosti, nakon još jedne sjednice Savjeta za nacionalnu bezbjednost i sastanka sa patrijarhom Porfirijem, sa kojim će također razgovarati o situaciji u Ukrajini.
Sukob između Rusije i Ukrajine nije u potpunosti izolirao Putina.
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić također prima pomoć u izbornoj kampanji iz Moskve.
Prema izvještajima medija, Moskva daje toj zemlji ogroman popust na cijene plina – do maja. To bi moglo utjecati i na izvanredne opće izbore 3. februara.
Vučić, kao i mnogi njegovi sunarodnjaci, Rusiju smatra „velikim bratom”. U znak solidarnosti, Srbija je 25. oktobra 2019. postala prva europska zemlja koja je zaključila sporazum o slobodnoj trgovini s Euroazijskom gospodarskom unijom.
Unatoč političkim i kulturnim vezama s Moskvom, Beograd se kreće na dva kolosijeka. Iako Vučić odbacuje sankcije uvedene Moskvi nakon ruske aneksije Krima 2014. godine, on sada izražava veću suzdržanost nakon ruskog priznanja „narodnih republika“, piše DW.
Govoreći za list Moscow Times Vučić je rekao da je „Srbija na europskom putu i da podržava teritorijalni integritet Ukrajine, iako je 85 posto stanovništva na strani Rusije“.
Srbija je kandidatkinja za članstvo u EU, a tamošnja vlada želi također smanjiti gospodarsku ovisnost od Moskve. Zato planira izgradnju novog plinovoda koji će Srbiju povezati s grčkom plinskom mrežom.