Tromp ukazala na važnost američke reakcije na Dodikove prijetnje, pa pojasnila kako se može ukinuti entitet RS: „Odgovor Američke ambasade Miloradu Dodiku vrlo je važan za BiH! Iza toga stoji odobrenje Washingtona i sigurno će stati svim svojim sredstvima iza te izjave!
BiH može da traži od Međunarodnog suda u Hagu ukidanje RS na osnovu samopriznanja RS-a i presude iz 2007. godine!”
Hadžifejzović: „Dan poslije… UN i BiH?“
Tromp: „UN su stvarale svoj novi put – put u posthladnu ratovsku budućnost sudjelujući u zbivanjima na prostorima bivše Jugoslavije. Ova rezolucija o Srebrenici predstavlja to što međunarodni liberalni poredak znači i što može donijeti. U tome je njen značaj!”
Hadžifejzović: „Ima li matematika veze pri glasanju?“
Tromp: „Mislim da je važno pogledati koje su zemlje glasale ‘za’ Rezoluciju, koje ‘protiv’, a koje su bile suzdržane! Tako se pravi računica! Tako BiH može vidjeti na kog može računati!”
Hadžifejzović: „Prvi put da SAD kažu da entitet nije vječna kategorija na Dodikove najave o razdruživanju. Osjećate li u toj poruci pravnu i političku snagu Rezolucije?”
Tromp: „Ova izjava je jako važna! Administracija SAD-a je jako oprezna i ta rečenica ima odobrenje Washingtona i sigurno će stati svim svojim sredstvima iza te izjave! Ako to Amerika kaže, to je ‘zeleno svjetlo’ i signal ostalim državama!”
Hadžifejzović: „Šta konkretno politika može uraditi nakon usvajanja Rezolucije o genocidu?“
Tromp: „Važna je deklarativna rečenica Amerike. To znači da međunarodna zajednica ostaje pri stavu o nedjeljivosti BiH i njenih granica koje je imala prije i poslije rata!
Državna odgovornost za zločin genocida nije utvrđena! Presuda Međunarodnog suda pravde iz 2007. govori da je Srbija odgovorna za nesprečavanje genocida i to je jako bitna stvar! Postoji mogućnost da se implementira ta odluka iz presude 2007.!
Hadžifejzović: „Ima li BiH šansu da traži ukidanje entiteta RS?“
Tromp: „Ako i poslije ove rezolucije vodstvo RS-a ide sa tom pričom o razdruživanju, e onda se povlači pitanje kako je ta RS stvarana i šta su njeni predstavnici svjedočili – ko je imao političku i vojnu sposobnost i kapacitet da ih izvršava!
Vraćamo se na presudu iz 2007. – BiH može tražiti da se ta presuda implementira i tad je moguće ukidanje entiteta RS!”
“Pitanje odgovornosti Srbije kao države za genocid ne može se zaboraviti! Treća država može početi tužbu protiv Srbije za genocid – bez obzira na implementaciju presude iz 2007.! Revizije tužbe više nema! To bi bila nova tužba, novi proces!”, poručuje Nena Tromp.
Cijelo gostovanje pogledajte u videoprilogu.