Udruženja žrtava o govoru Cvijanović u UN-u: Kako jedna majka može na tako mizeran način govoriti bez imalo osjećaja

Pet udruženja žrtava i svjedoka genocida u Bosni i Hercegovini zajedničkim saopćenjem osudili su ovosedmično obraćanje članice Predsjedništva BiH Željke Cvijanović na sjednici Vijeća sigurnosti Ujedinjenih nacija (UN) te ga ocijenili “sramnim”.

-Umjesto podrške majkama Srebrenice, Željka Cvijanović pred Vijećem sigurnosti UN-a bavi se procedurama, kritikama i drugim apsurdnostima.

Kako jedna majka može na tako mizeran način govoriti o procedurama bez imalo osjećaja prema žrtvama – upitali su u zajedničkom saopćenju Udruženja žrtava i svjedoka genocida, Pokreta “Majke enklave Srebrenica i Žepa”, Udruženja “Žena Podrinja”, Udruženja Majke Srebrenice i Udruženja Žene Srebrenice.
Navodi se da je takvo izlaganje “sramno, neljudski i izvan svih ljudskih normi.”

-Rezolucija o genocidu u Srebrenici je civilizacijski čin, dok se protivljenje rezoluciji smatra nemoralnim i anticivilizacijskim.

Rezolucija će biti usvojena, a na tridesetu godišnjicu genocida, u Potočarima bit će podignuta dva stuba. Stub časti i stub srama, a na ovom drugom bit će uklesano ime Željke Cvijanović – zaključuju udruženja.

Naime, Cvijanović je u svom obraćanju pred Vijećem sigurnosti prije tri dana kritikovala visokog predstavnika Christiana Schmidta, spominjala da u BiH postoji “prijetnje od radikalnih islamskih terorističkih ćelija”…

Dotakla se tom prilikom i Rezolucije o Srebrenici.

-Čak je i Rezolucija o danu sjećanja na Srebrenicu koja se predlaže Generalnoj skupštini UN-a eklatantan primjer kako strano miješanje i nepoštovanje ustava BiH podrivaju mir i stabilnost.

Nacrt rezolucije, čiji su autori pojedine zemlje i ambasador BiH pri UN-u Zlatko Lagumdžija, odražava potpuno nepoštovanje Ustava BiH i Predsjedništva BiH, koje je isključivo nadležno za formulisanje vanjske politike BiH – rekla je Cvijanović i dodala:

-I dok zvaničnici Republike Srpske govore o neophodnosti očuvanja mira i stabilnosti i rješavanja svih otvorenih političkih pitanja u demokratskim institucijama, određenim prijetnjama i militarističkim izjavama zapadni ambasadori u Sarajevu nastoje da uliju strah u Srbe.

Dan ranije pred Generalnom skupštinom ujedinjenih nacija o ovoj temi govorila je, potresno i kroz plač, predsjednica Udruženja “Majke Srebrenice” Munira Subašić.

-Padom Srebrenice je ostalo oko 5.500 djece koja su u genocidu izgubili jednog ili oba roditelja. Gledali su kada im ubijaju očeve ili siluju majke i sestre, a braću odvode u smrt.

Mnoga djeca ne znaju kako su im izgledali očevi jer su rođeni nakon što su ubijeni. Mi majke odgojile smo tu djecu bez mržnje.

Naša djeca su danas doktori, inženjeri, profesori, govore nekoliko stranih jezika. Šaljem poruku svim majkama svijeta da uče od nas – kazala je Subašić.

Ona je zamolila sve da daju podršku Rezoluciji i istakla kako je ona “potrebna nama, Srbiji i svim normalnim ljudima”.

Pročitajte više

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.