Danas se obilježava Svjetski dan slobode medija.
Cilj obilježavanja 3. maja je podizanje svijesti o važnosti medijskih sloboda i njenih temeljnih načela.
Glavna skupština Ujedinjenih nacija (UN) proglasila je 3. maj Svjetskim danom slobode medija 1993. godine, a obilježava se na godišnjicu Windhoeške deklaracije, izjave o principima slobodnih medija koju je sastavila grupa afričkih novinara 1991. godine u Windhoeku, u Namibiji, s jedinstvenom vizijom – zaštititi temeljna prava slobodne štampe.
Ovom deklaracijom se podrazumijeva nezavisnost u odnosu na političke, ekonomske i vladajuće strukture.
U posljednjih deset godina, u svijetu je ubijeno više stotina novinara. Prošle godine ubijeno je 47, a zatvoreno je više od 350 novinara.
Prema izvještaju Reportera bez granica, najvećem riziku su izloženi novinari koji prate oružane sukobe u svijetu, ali mnogo njih je ubijeno i izvan oružanih sukoba.
“Pozivamo vlasti u BiH da zaštite slobodu medija i stvore sigurno okruženje za novinare. Vlada SAD-a podržava slobodu medija u BiH i širom svijeta” to su naveli iz Ambasade SAD u BiH povodom Svjetskog dana slobode medija koji se obilježava svake godine 3. maja od 1993. godine kad ga je proglasila Glavna skupština Ujedinjenih naroda.
– Na Svjetski dan slobode medija solidarni smo sa hrabrim bh. novinarima koji izvještavaju profesionalno i u interesu svih građana, koji preuzimaju rizik da vlasti pozovu na odgovornost i otkriju nedjela – dodali su iz Ambasade na Twitteru.