U hrvatskom Udruženju Veterani Domovinskog rata i antifašisti (VEDRA) nezadovoljni su posljednjim izjavama predsjednika Hrvatske Zorana Milanovića o Bosni i Hercegovini, a posebno zbog relativiziranja genocida u Srebrenici.
Napomenuli su da je Milanović, bivši dugogodišnji predsjednik SDP-a i hrvatski premijer, davao sporne izjave i sporne odluke i prije nego što je izabran za predsjednika države, ali da su građani to zaboravili.
Podsjetili su i na to da je za predsjednika izabran prvenstveno glasovima lijevo orijentisanih građana, ali da se kod njega desila ideološka promjena.
“Šta se onda dogodilo od ‘useljenja’ na Pantovčak (ured predsjednika Hrvatske u Zagrebu, op. a.)? Milanović se pretvorio u ikonu najtvrđe kategorije hrvatskih nacionalista”, konstatovali su.
Prigovorili su mu što podržava člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine i predsjednika SNSD-a Milorada Dodika i predsjednika HDZ-a Dragana Čovića.
“Koji u Bosni i Hercegovini izaziva međudržavni razdor stajući na stranu ‘vertikala’ poput Dodika ili Čovića”, istakli su.
Upravo su Milanovićeve vrlo kontroverzne izjave o Srebrenici istakli kao razlog za njihovu reakciju.
“Ono što Milanović govori posljednjih dana tjera nas na reakciju.
Već negiranje haške presude o genocidu u Srebrenici, pa potpuno neukusno poređenje Vukovara i Srebrenice s licitiranjem brojem žrtava, koji je po njemu ‘dovoljan’ da nešto bude genocid bili su dostatni za pitanje ‘šta se događa'”, naglasili su u VEDRA-i.
https://www.facebook.com/UdrugaVeDRA/posts/1069900163775047
Kako su naveli, time nije samo povrijedio žrtve, nego je i direktno prekršio zakone zemlje na čijem je čelu, a koja se obavezala prihvatiti presudu Suda u Hagu. Ocijenili su da to radi samo da bi se svidio, kako su potcrtali, očito svom najvećem savezniku u Bosni i Hercegovini Dodiku.
Poručili su da je Milanovićevo ponašanje “skandalozno” te da koketira sa stavovima koji su “preblizu fašistoidnim idejama”.
Podsjećamo, hrvatski predsjednik je izjavio da je u Srebrenici “bio jedan događaj koji je definiran kao genocid”, da je bio zločin s “elementima genocida”, da svaki genocid nije isti, da “genocid nije nebeski zakon”.
Ovakve konstatacije su izazvale oštre reakcije u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini. Ranije je jasno poručivao da se u Srebrenici u ljeto 1995. desio genocid.