Visoka predstavnica Evropske unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku Kaja Kallas stigla je u posjetu Bosni i Hercegovini. Kallas se sastala u Sarajevu sa članovima Predsjedništva BiH Željkom Cvijanović, Denisom Bećirovićem i Željkom Komšićem. Nakon sastanka s članovima Predsjedništva BiH kazala je da joj je zadovoljstvo jer se nalazi u ovoj državi, ali da bi voljela da je ovdje u drugim okolnostima.
“Imali smo vrlo otvorenu i iskrenu razmjenu mišljenja, što se moglo vidjeti iz naših nastupa. Razgovarali smo o trenutnoj situaciji. Uvjeravam vam se da je Evropska unija posvećena evropskom putu BiH, jednako kao i sigurnosti i stabilnosti regiona.
Ustav BiH je kamen temeljac i njegovo poštivanje je obavezno. Opasno je bilo kakvo djelovanje kojim se podriva teritorijalni integritet, suverenitet i ustavni poredak BiH”, kazala je Kallas.
“Istinsko mi je zadovoljstvo biti ovdje u Bosni i Hercegovini, iako bih volila da sam ovdje pod drugačijim okolnostima.
Upravo smo imali vrlo otvorenu i iskrenu razmjenu mišljenja, povodom trenutne situacije, kao što ste mogli vidjeti po izjavama, i dozvolite mi da istaknem par stvari.
Uvjeravam vas da je Evropska unija posvećena evropskom putu Bosne i Hercegovine, kao i sigurnosti i stabilnosti regiona.
Ustav Bosne i Hercegovine je ovdje kamen temeljac mira i obavezno je njegovo poštivanje.
Opasno je i neprihvatljivo bilo kakvo djelovanje kojim se podriva teritorijalni integritet, suverenitet i ustavni poredak ili državne institucije. Konkretno, nedavni zakoni i inicijative u entitetu Republika Srpska podrivaju rad institucija ove zemlje i pružanje javnih usluga.
Jednako tako ugrožavaju i temeljne slobode svih građana. Pozdravljamo činjenicu da državni službenici, nosioci pravosudnih funkcija i policijski službenici nisu podlegli političkim pritiscima da se povuku iz institucija na državnom nivou.
U konačnici, obični građani plaćaju cijenu napada na rad policijskih i pravosudnih organa. Dozvolite mi da ovdje naglasim da je Evropska unija posvećena sigurnosti, stabilnosti i prosperitetu vaše zemlje.
Ranije tokom dana, posjetila sam trupe Evropske unije u kampu Butmir. Operacija EUFOR Althea predstavlja jasnu demonstraciju da je Evropska unija spremna da osigura mir i stabilnost.
Upravo temeljem naše spremnosti da vas podržimo prošlog mjeseca smo bez odlaganja povećali broj vojnih snaga u zemlji, u odgovoru na političku krizu. Sigurno i bezbjedno okruženje u Bosni i Hercegovini ne smije biti ugroženo.
U mojim današnjim diskusijama, naglasila sam također da politički lideri moraju raditi na premošćavanju podjela, a ne na njihovom produbljivanju.
Na vama je odgovornost za iznalaženje rješenja iz trenutne krize. Politička nestabilnost također sprječava napredak na vašem putu ka pridruživanju Evropskoj uniji. A vaši građani uistinu žele biti u Evropskoj uniji.
Uz par konkretnih i ostvarljivih koraka, koje smo također naglasili danas, zemlja će uskoro moći zvanično otvoriti pristupne pregovore. Nema prečica do članstva u Evropsku uniju. Ali vrata za Bosnu i Hercegovinu su otvorena.
Ne postoji način da se postane članica Evropske unije bez punog poštivanja vladavine prava i bez funkcionalnih institucija koje predstavljaju državu u cjelini.
Članstvo u Evropskoj uniji i proces reformi donose nebrojene koristi i mogućnosti građanima. Štaviše, što brže Bosna i Hercegovina usvoji neophodne reforme, to se prije može i međunarodna intervencija postepeno ukinuti.
Na kraju, dozvolite da naglasim da Bosna i Hercegovina može računati na snažnu podršku Evropske unije. Vrata ka Evropskoj uniji su širom otvorena, ali morate poduzeti prave korake da biste prešli prag.
Vaš suverenitet i teritorijalni integritet su od suštinske važnosti za sigurnost i stabilnost regiona.
Hvala vam još jednom na otvorenoj i iskrenoj razmjeni mišljenja i hvala što ste me ugostili danas ovdje”, zaljučila je.